محمدحسین فیروزی:
بیش از 1200 نفر عضو گردان های سایبری  رسانه ملی هستند
فیروزی دبیر همایش گردان های سایبری  رسانه ملی گفت: از دو سال پیش شورای مشورتی سایبر با حضور 30 نفر از متخصصان سایبری در  سازمان صدا و سیما تشکیل شد.

  به نقل از روابط عمومی  صدا و سیما؛ فیروزی دبیر همایش گردان های سایبری  رسانه ملی با بیان اینکه رسانه ملی به عنوان بزرگترین رسانه کشور نقش بی بدیلی در دفاع سایبری دارد گفت: از دو سال پیش شورای مشورتی سایبر با حضور 30 نفر از متخصصان سایبری در   سازمان صداوسیما تشکیل شد.

وی افزود: پس از آن قرارگاه راهبردی و فرماندهی سایبری  شکل گرفت که هفت گردان سایبری در حوزه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، رسانه، اقتصاد، معارف اسلامی و زن و خانواده زیر نظر آن فعالیت می کنند.

فیروزی گفت: تعداد اعضای فعال گردان های سایبری رسانه ملی 1200 نفر و هر گردان  سایبری شامل چهار گروهان تخصصی وبلاگ و وب سایت ، شبکه های اجتماعی ، تلفن همراه و رسانه های دیداری و شنیداری است .

وی ادامه داد: علاوه بر آن پنج کارگروه تخصصی رصد و جریان شناسی، آموزش و برنامه ریزی ، تأمین و تولید ، امنیت ، فنی و زیرساخت ، گردان های سایبری  رسانه ملی را پشتیبانی می کنند .

دبیر نخستین همایش گردان های سایبری  رسانه ملی گفت: آموزش از راه دور در صفحه شخصی اعضای گردان های سایبری  فعال است و هم اکنون چهار درس تخصصی در آن آموزش داده می شود.

فیروزی تقویت منافع ملی در فضای سایبری ، آینده پژوهی، مدیریت پیام، استفاده از ابزارهای رسانه،تولید محتوا در حوزه های گوناگون، سازماندهی و کادرسازی گردان های سایبری و انجام عملیات های سایبری را از اهداف تشکیل گردان های سایبری  رسانه ملی بیان کرد.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۲۶ دی۱۳۹۱ و ساعت 22:13 |
روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي موفق به دريافت لوح سپاس و تنديس زرين "كارشناس برتر" شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. در هفتمين سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي ايران كه از هفدهم الي نوزدهم ديماه سال 1390و با حضور كارشناسان و استادان روابط عمومي و علوم ارتباطات و ميهماناني از كشورهاي مختلف در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزارشد، آقاي "داود آقارفيعي" همكار اداره روابط عمومي و دانشجوي دكتراي علوم ارتباطات موفق به دريافت لوح سپاس و تنديس زرين براي عنوان "كارشناس برتر" شد.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۲۰ دی۱۳۹۰ و ساعت 14:18 |
بسیج و رسانه

نویسنده : محمد حسین فیروزی
منبع : روزنامه ایران
3 آذر 1390


براي اينكه رابطه بسيج و رسانه را مشخص و تبیین كنيم ابتدا نظري به بسيج و ماموريت هاي اصلي آن مي اندازيم و سپس نقش رسانه را مرور مي كنيم تا رابطه اين دو و تأثير و تأثرشان بر يكديگر آشكار شود.

ماموريت هاي بسيج
انسان وقتي با مفهوم بسيجي برخورد مي كند و مصاديق آن را در جامعه اسلامي مشاهده مي كند، با اندكي تعمق به واژه «بعثت» در قرآن كريم راه مي يابد. آيا به نظر شما بسيجي در فرهنگ انقلاب اسلامي، آن انسان مبعوث و برانگيخته اي نيست كه براي خود رسالت الهي قائل است. اگر چنين است به چند آيه كريمه از قرآن مراجعه مي كنيم تا ماموريت هاي بسيج را استخراج كنيم.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۵ آذر۱۳۹۰ و ساعت 17:16 |

نقش رسانه‌ها در جنگ نرم

منبع :سایت عملیات روانی و جنگ نرم

http://www.psyop.ir/?p=10043


سانه‌هاقدرت نمایی رسانه‌های داخلی در مقابله با هجمه خبری جنگ نرم، پرهیز از انحراف و یا جو زدگی رسانه‌های داخلی در مقابله با بحران‌های زودگذر و موضع‌گیری و اقدام به موقع و یکپارچه در مقابله با جنگ نرم از وظایف مهم رسانه‌ها می‌باشد.
جنگ نرم، جنگ رسانه ای

جنگ نرم، جنگ رسانه ای


پیشگفتار:


خداوند در آیه‌ی ۲۱۷ سوره‌ی مبارکه‌ی بقره می‌فرماید: “و لایزالون یقاتلونکم حتی یرَّدوکُم عَنْ دینِکُم إن استطاعُوا”. به این معنی که «دشمنان شما همواره با شما در جنگ هستند». واژه لایزالون، دلالت بر استمرار دارد و گویای این است که دشمنان همیشه با شما در جنگ هستند منتهی بسته به شرایط مکانی و زمانی نوع این جنگ ممکن است متفاوت باشد. گاهی جنگ، جنگ نظامی است. گاهی اقتصادی است و گاهی نیز فرهنگی.


اصولاً جنگ‌هایی که از نوع نظامی است و از وسایل و ادوات نظامی در آن استفاده می‌شود، به‌عنوان جنگ سخت یا Hard War مشهور است. ولی اگر در این جنگ از وسایل و ادوات و کالاهای فکری و فرهنگی استفاده شود، اصطلاحاً به آن Soft War یا جنگ نرم اطلاق می‌کنند. بنابراین شاخصه‌ی جنگ نرم، استفاده از ابزارهای فکری و فرهنگی است.»


در واقع تعریف علمی جنگ نرم عبارت است از «استفاده دقیق و طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن به منظور تاثیرگذاری بر عقاید، فرهنگ، سیاست، احساسات، تمایلات، رفتار و مختصات فکری دشمن با توسل به شیوه‌‌هایی که موجب پیشرفت مقاصد امنیت ملی می شود».


بنابراین جنگ نرم را می‌توان هرگونه اقدام نرم، روانی و تبلیغات رسانه‌ای دانست که جامعه را نشانه گرفته و بدون درگیری و استفاده از زور و اجبار به انفعال و شکست وا می‌دارد. جنگ روانی، جنگ سفید، جنگ رسانه‌ای، عملیات روانی، براندازی نرم، انقلاب نرم، انقلاب مخملی، انقلاب رنگی و… از اشکال جنگ نرم است.


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۱ آذر۱۳۹۰ و ساعت 17:2 |
تأثیر مخرب تبلیغات داروهای ماهواره‌ای
محمد حسین فیروزی
http://www.hamshahrionline.ir/news.aspx?id=143819


سال‌هاست که داروهای مختلفی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند که با ارائه تلفن‌های تماس در ایران به‌دنبال جذب مشتری برای فروش اقلام دارویی خود هستند که نه ترکیبات آن مشخص است و نه تأییدیه وزارت‌بهداشت و سازمان‌های دارویی جهان را دارند.


در سال‌های اخیر به‌دلیل ناآگاهی مردم و کم‌کاری در اطلاع‌رسانی درباره عواقب و عوارض داروهایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند، مصرف این داروها در میان گروهی از مردم رواج یافته است و تمامی این داروها در ایران در مراکز غیررسمی فروش و پذیرش مشتری دارند. این داروها هیچ اثر تأیید شده دارویی ندارند و مورد تأیید مجامع علمی نیستند و صرفا هدف، سودجویی سازندگان آن است و این افراد با تبلیغات گسترده به‌دنبال جذب مشتری و سودآوری بیشتر هستند. لذا وظیفه وزارت بهداشت و رسانه‌های گروهی است که درباره اثرات سوء مصرف این داروها هشدار داده تا مردم به سمت و سوی مصرف این داروها نروند. رسانه‌های داخلی نیز نباید بگذارند تا شبکه‌های ماهواره‌ای مرجع اطلاعات دارویی مردم شوند.

براساس قانون، تبلیغات دارویی در رسانه‌های عمومی منع قانونی دارد و اطلاع رسانی درباره داروها باید در مجلات و نشریات پزشکی و تنها درباره اثرات و ترکیبات و... داروی مورد نظر و مواردی به غیرتبلیغ دارو باشد. بنابراین با توجه به منع قانونی تبلیغات دارو در رسانه‌های گروهی، شبکه‌های ماهواره در مورد داروهای چاقی، لاغری، ترک اعتیاد و... فقط به‌دنبال سودجویی و کسب درآمد میلیاردی از این ناحیه هستند.

داروهایی که برای زیبایی، چاقی، لاغری، بلند شدن قد و ترک اعتیاد در ماهواره تبلیغ می‌شوند سودجویی و کلاهبرداری است و مورد تأیید وزارت بهداشت نیست. همچنین داروهایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای برای درمان و ترک اعتیاد تبلیغ می‌شوند بیش از ۷۰‌درصد مواد تشکیل‌دهنده آنها خطرناک و مواد‌مخدر است.

یکی از مواردی که در کنار داروهای مختلف در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود فراورده‌های بهداشتی و آرایشی است که درصد بالایی از این محصولات تقلبی و فاقد تأییدیه نهاد رسمی در داخل و خارج است.

شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغات فریبنده‌ای برای محصولات آرایشی و بهداشتی انجام می‌دهند، در حالی که کشور سازنده شرکت تولیدکننده و تأییدیه‌های بهداشتی و سلامت این محصولات غالبا در این تبلیغات ارائه نمی‌شود. در این تبلیغات، خواص معجزه‌آسایی اعلام می‌شود که بیننده فریب آنها را می‌خورد و اقدام به تهیه این محصولات از سوی نمایندگی‌های فروش آن در کشور می‌کند.

بسیاری از محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی در داخل کشور و در کارگاه‌های زیرزمینی تهیه می‌شوند و به‌علت اینکه نمی‌توانند مجوز از وزارت بهداشت دریافت و در کشور تبلیغ کنند متوسل به شبکه‌های ماهواره‌ای برای تبلیغ محصولاتشان می‌شوند.

لذا با توجه به تحقیقات انجام گرفته توسط صاحب‌نظران عرصه رسانه و پزشکی، تأثیرات مخرب ماهواره‌ها در حوزه بهداشت و سلامت جامعه را می‌توان به موارد زیرتقسیم‌بندی کرد:

1- معرفی و تبلیغ انواع داروهای غیرمجاز و تقلبی و نیز کالاهای قاچاق بهداشتی و آرایشی که مجوزها و استانداردهای مراجع رسمی و مراکز معتبر پزشکی و دولتی را ندارند و مصرف آن برای مردم مضر و یا دارای عوارض ناخوشایند است.

2- تجویز نسخه‌های عمومی و کلی برای مصرف دارو، مواد و وسایل و انواع رژیم‌های غذایی و... برای مردم بدون توجه به وضعیت و ویژگی‌های جسمانی و روانی آنان.

3- جابه‌جایی مرجعیت بهداشت و سلامت مردم از متخصصان و پزشکان و منابع و رسانه‌های تخصصی حوزه پزشکی و سلامت به تولید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان داروها و کالاهای پزشکی که با استفاده از مجاری و شیوه‌های تبلیغات بازرگانی جدید، برای ایجاد و گسترش بازارهای فروش برای خود هستند در حالی که براساس قوانین، تبلیغات دارویی در رسانه‌های عمومی منع قانونی دارد و اطلاع‌رسانی درباره آنها باید در مجلات و نشریات پزشکی و با ذکر ترکیبات و عوارض داروی مورد نظر و مواردی به غیراز تبلیغ دارو باشد.

4- ترویج اعتیاد به مواد‌مخدر با تبلیغ سهل و فوری بودن درمان آن و با حذف کاذب نگرانی از اعتیاد

5- تبلیغ نادرست درمان انواع نقص‌ها از جمله کوتاهی قد و ریزش مو که با مصرف داروهایی در اسرع وقت به درمان منجر می‌شود، به این ترتیب علاوه بر عوارض خطرناک ناشی از مصرف این داروها، ناکامی و سرخوردگی و ناامیدی از زندگی نیز در بین مصرف‌کنندگان به‌ویژه خانم‌ها و جوانان به‌وجود می‌آید.

6- پوشش حمایتی و رسانه‌ای از بازار قاچاق توزیع دارو و کالا که منجر به رونق و گسترش کسب و کار غیرقانونی و مضر در جامعه می‌شود.

7- تضعیف نهادها و سازمان‌های کنترل‌کننده کیفیت و صادرکننده مجوزهای رسمی پزشکی و دارویی با تبلیغ برجسته‌سازی‌ و تبلیغ اخذ مجوز داروهای مورد تبلیغ از مراجع و مراکز آمریکایی و اروپایی

8- معرفی و تبلیغ انواع داروها و مکمل‌های غذایی برای حفظ سلامت و تقویت جسمی و جنسی بدون اخذ مجوز و تأییدیه‌های رسمی و معتبر از مراجع و مراکز پزشکی و بهداشتی که برای مصرف‌کنندگان آنها زیان‌ها و خطرهایی را به‌دنبال دارد.

9- ایجاد بلوغ زودرس در کودکان و نوجوانان با پخش تصاویر مستهجن و غیراخلاقی یکی از مخرب‌ترین اثرات تبلیغات دارویی و بهداشتی ماهواره‌هاست

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در چهارشنبه ۶ مهر۱۳۹۰ و ساعت 17:29 |

نویسنده :محمد‌حسین فیروزی

منبع : http://hamshahrionline.ir/news-144868.aspxپژوهشگران عرصه رسانه معتقدند که رسانه‌ها دارای چنان قدرتی هستند که می‌توانند نسلی تازه در تاریخ بشر پدید آورند؛ نسلی که با نسل‌های پیشین بسیار متفاوت است.

متفکران نیز معتقدند: وسایل ارتباط جمعی جدید ابزاری بس نیرومندند که می‌توان از آن در راه خیر و شر با تأثیری شگرف سود برد و چنانچه کنترل مطلوب وجود نداشته باشد، امنیت یک جامعه را به خطر می‌اندازد.

تأثیر ماهواره بر ترویج خشونت و بزهکاری

رسانه‌ها به‌عنوان یکی از ارکان اساسی جامعه ارتباطی میان دولت و ملت، می‌توانند با آشنا و آگاه ساختن جامعه نسبت به بزهکاری و مسائل قانونی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی مربوط به آن مشارکت هر چه بهتر و مفیدتر مردم در سازماندهی و اجرای سیاست جنایی را موجب شوند و در این حالت مردم خود کارگزار امنیت شده و در فرایند حصول به آن مشارکت می‌کنند.
تقریبا در اکثر کشورها، به‌ویژه کشورهای در حال رشد، تعداد نسل جوان بیشتر و دلبستگی آنان بر رسانه‌های جمعی فزون‌تر است. تحقیقات انجام شده در ایران، حاکی از آن است که بیشتر تماشا‌کنندگان تلویزیون، افراد زیر 15سال و بعد از آن بانوان خانه‌دار و سپس جوانان بیشتر از 15سال هستند.

رسانه‌ها می‌توانند شیوه‌های مبارزه با بزهکاری و پیشگیری از آن را به مردم آموزش دهند. با به تصویر کشیدن فرایند بزهکار شدن یک فرد، مخاطبان در می‌یابند که چگونه با اتخاذ تدابیر صحیح تربیتی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی مانع بزهکار شدن افراد شوند.

به‌نظر شما، شیوه انعکاس جرائم در جامعه چگونه است و غالبا چه جرائمی در رسانه‌ها منعکس می‌‌شود؟ برای پاسخ دادن به این سؤال کافی است سری به صفحات روزنامه‌ها، نشریات، رادیو و تلویزیون و کانال‌های ماهواره بزنیم. نتایج این مشاهده نشان می‌دهد که جرائم خشن بیش از سایر جرائم انعکاس یافته‌اند؛ جرائمی نظیر تجاوز جنسی همراه با قتل و ضرب و جرح، کلاهبرداری‌های بزرگ و نظایر اینها، از این شمارند.

اخبار شنیداری و دیداری در ارائه تصویر جرم به مردم و توسعه سازمان‌هایی مانند پلیس در جامعه نقش مهمی دارند. رسانه‌ها همچنین نقش مهمی در چگونگی شکل‌گیری افکار عمومی در مورد جرم و بزهکاری ایفا می‌کنند.

رسانه‌ها تأثیر معناداری بر تصویر کلی جرم درون جامعه دارند. گستره این تأثیر تا آنجاست که می‌توان گفت انگاره‌هایی که بر آگاهی عموم درباره جرم سایه افکنده است عمدتا محصول رسانه‌هاست.

رسانه با تأثیرگذاری بر ساختار خانواده از یک سو و با ارائه تصویری از جرم از سوی دیگر بر شکل‌گیری یا کاهش جرائم اجتماعی مؤثر واقع می‌شود.

خارج از چارچوب رسانه‌های رسمی کشور، تأثیر فیلم‌های ماهواره‌های فارسی زبان یا سیستم ویدئویی (غیررسمی) که روی آنها هیچ‌گونه کنترلی وجود ندارد شدیدتر و عمیق‌تر است. ارتکاب جرائم جنسی و خشونت‌هایی که منجر به قتل می‌شود اغلب تحت‌تأثیر اینگونه فیلم‌ها بوده و مرتکبین آنها خود به این تأثیر اعتراف کرده‌اند.

تکنیک‌ها و روش‌ها:
1- کم‌ارزش‌کردن قیود مذهبی و اجتماعی: یکی از رویکردهای ماهواره‌های فارسی زبان، بی‌اعتنا و کم‌ارزش‌کردن قیود مذهبی و اجتماعی است، لذا افراد، زمانی بزهکار می‌شوند که نسبت به قیود مذهبی و اجتماعی کم‌اعتنا یا بی‌اعتنا شوند.

2- تصویر‌سازی‌ از واقعیت جعلی برای کودکان و نوجوانان: در انتخاب فیلم‌های ماهواره‌های فارسی زبان، به جنبه آموزشی، تربیتی، مذهبی و اخلاقی آنها چندان توجه نمی‌شود لذا صحنه‌های جرائم خشن، پرخاشگری، عصیان و قانون‌شکنی را مجسم می‌سازند اما اطفال، نوجوانان و کسانی که آگاهی و تجربه کافی ندارند، آنها را واقعیت می‌پندارند و مظهری از زندگی جدید تصور می‌کنند درصورتی که در بیرون از صحنه‌های تلویزیون و سینما یعنی در جامعه، واقعیت‌ها به کل، متفاوت از موضوع فیلم‌هاست.

3- دستکاری ادراک و روان مخاطبان: تماشای ماهواره‌های فارسی زبان تأثیر اجتناب‌ناپذیری در تمامی گروه‌های سنی به‌ویژه کودکان و نوجوانان بر جای می‌گذارد. بنابراین محتوی این برنامه‌ها بر ادراک و روان مخاطبان و تلقی واقع‌بینانه از آنها برای تأمین «بهداشت روانی» و «تعادل شخصیت» پیامدهای نامطلوبی دارد. کین‌برگ، جرم‌شناس سوئدی می‌گوید: «ماهواره‌ها در تار و پود افراد تلقین‌پذیر برای ارتکاب جرائم نفوذ می‌کنند.»

4- ساده‌سازی‌ و استاندارد‌کردن جرائم و خشونت: ماهواره‌های فارسی زبان جرائم خشن و رفتار و خشونت‌بار را ساده‌سازی‌ و استاندارد کرده، سپس آنها را به‌عنوان بخشی از آداب و سنن روزمره وارد زندگی بسیاری از خانواده‌ها می‌کنند.

5- ارائه روش‌های حل مسائل غلط: چون بعضی از مخاطبان، روابط متقابل شخصیت‌های فیلم‌ها و روش‌های حل مسائل مشاهده شده در ماهواره‌ها را تقلید می‌کنند، بنابراین نمونه‌ها از رفتارهای نامناسب اجتماعی، بر افکار عمومی رسوخ کرده و آن را به شکلی به سمت گزینش رفتار و افکار غلط می‌کشاند.

6- عادی نشان دادن بزه در خانواده: ماهواره‌ها با نشان دادن بزه، جرم و جنایت بین افراد خانواده (در سریال‌ها و فیلم‌ها) مخصوصا منسوب به والدین، موجب جابه‌جایی در الگوپذیری جوانان شده لذا باعث گسست در پیوندهای خانوادگی می‌شوند.

7- آموزش جرائم: ماهواره‌ها فنون ارتکاب جرائم را آموزش می‌دهند، جرائم را مهیج و لذت‌بخش جلوه داد، ارضا‌شدن آنی را ترویج می‌دهند و فرد را به همانند‌سازی‌ با مجرم ترغیب می‌کنند.

8- ایجاد تقابل میان هنجار‌های رسمی و تمایلات کاذب: فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای میان هنجار‌های رسمی و تمایلات کاذب یک رویارویی در مقابل هم قرار داده که در نهایت تمایلات کاذب موفقیت و پیروزی را به‌دست می‌آورد و شاخص‌های هنجارهای رسمی را منجر به شکست نمایش می‌دهد.

9- تبلیغ سبک و الگوی زندگی حرفه‌ای: با به نمایش گذاشتن شبکه‌های خشونت‌بار و پر جرم در سیستم‌های خانوادگی، سبک و الگوی زندگی حرفه‌های در دنیای مدرن را اشاعه و تبلیغ می‌کنند (مانند ترویج استفاده از مشروبات الکلی و موسیقی‌های منحط و رفتار آنان پس از مصرف).

10- فرهنگسازی‌ خشونت و جرائم: قرار گرفتن در معرض وحشت و خشونت از خردسالی آغاز می‌شود و در طول زندگی ادامه می‌یابد. فرهنگ جدید از صحنه‌های خشونت و وحشت تولید شده توسط ماهواره‌ها اشباع شده است و این امری است که به‌سرعت ناباورانه‌ای به‌عنوان بخشی از فرهنگ به جامعه و جوانان عرضه می‌شود و امنیت جامعه را تهدید کرده و به خطر می‌اندازد.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۱۵ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 18:49 |


  منبع : همشهری آنلاین :احسان شاقاسمی

 

در بین نظریه پردازان علم ارتباطات، مانوئل کاستلز یک نویسنده متمایز است. کاستلز حوزه های جامعه شناسی شهری، مطالعات سازمانی، مطالعات فضای مجازی، جنبش های اجتماعی، جامعه شناسی فرهنگ و اقتصاد سیاسی را در کنار هم مطالعه می کند تا یک تحلیل بین رشته ای از جهان پیچیده رسانه ای شده امروز به دست دهد.

این جامعه شناس اسپانیایی به خاطر نظریاتش در مورد جامعه شبکه ای و ارتباطات به یکی از مراجع معتبر علوم ارتباطات تبدیل شده است. طبق آمار موجود، بین سال های 2000 تا 2006 نوشته های کاستلز مآخذ بیشترین مقالات علم ارتباطات در جهان بوده است و همچنین در حوزه علوم اجتماعی وی از این حیث در رده چهارم قرار می گیرد.

کاستلز در سال 1942 در آلباسته واقع در اسپانیا به دنیا آمد. ایام نوجوانی در زمان حاکمیت فرانکو در نتیجه فعالیت های سیاسی مجبور شد از اسپانیا به فرانسه بگریزد. کاستلز توانست در سن بیست سالگی در فرانسه مدرک کارشناسی بگیرد. سپس مدرک دکتری خود را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه سوربن اخذ کرد و بین سال های 1967 تا 1979 به عنوان استاد در همان دانشگاه تدریس کرد. سال 1979 کاستلز به عنوان پروفسور در زمینه های علوم اجتماعی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی مشغول به تدریس و تحقیق شد. سال 2001 کاستلز به صورت همزمان در دانشگاه اوبرتا دو کاتالونیا در بارسلونا و دانشگاه کالیفرنیا، به کار پرداخت. او در سال 2003 از برکلی به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نقل مکان کرد که این همکاری تا کنون ادامه دارد. کاستلز تا به حال در 300 مرکز علمی و دانشگاهی در 46 کشور جهان سخنرانی علمی داشته است. او مولف 22 کتاب است و در تالیف 21 کتاب دیگر هم همکاری داشته است. بیش از صد مقاله هم از وی در مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسیده است.

شناخته شده ترین کار کاستلز در ایران کتاب سه گانه «عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه، و فرهنگ» بوده که بین سال های 1996 تا 1998 منتشر شده است. در واقع، این نظریه نتیجه بررسی های وی از دهه هفتاد میلادی به این سو بوده است. دو نظریه، محور دیدگاه های کاستلز است: نظریه اول که در دهه 1970 توسط وی پایه گذاری شد، نظریه «جامعه شناسی شهری مارکسیستی» بود که در آن بر اهمیت فعالیت های اجتماعی در جوامع شهری تاکید می شد. کاستلز با مطرح کردن عبارت «مصرف جمعی»، بسیاری از فعالیت های اجتماعی (مانند مصرف سوخت و استفاده از مسکن) را که در بعضی جوامع معنای سیاسی پیدا کرده اند دوباره به زندگی اجتماعی و شهری برگرداند و همچنین استفاده از فن آوری جدید را که در کشورهای بلوک شرق به ابزار سیاسی تبدیل شده بود در خدمت توسعه جوامع شهری قرار داد. محور دوم عبارت بود از مفهوم «فضای جریان ها» که در آن، شبکه مرکز جریان فعالیت های مختلف جامعه است و کلیه فرآیندهای جامعه حول این مرکز انجام می شود.

کتاب قدرت ارتباطات[1] که در میانه سال 2009 و به وسیله انتشارات دانشگاه آکسفورد در 590 صفحه منتشر شد را می توان ادامه و تکمیل کننده سه گانه ای دانست که کاستلز 12 سال پیش منتشر کرده بود. با این حال اگر بخواهیم این کتاب را تنها به یکی از آن سه جلد پیشین ربط دهیم، باید آن را ادامه جلد دوم از این سه گانه بدانیم که با نام قدرت هویت[2] در سال 1997 منتشر شد. کاستلز در این کتاب جدید بر نقش شبکه های ارتباطی در قدرت سازی در جامعه و مخصوصا قدرت سیاسی تاکید می کند. او قدرت را «ظرفیت نسبی [تعریف می کند] که یک کنشگر اجتماعی را قادر می سازد تا به صورت ناهمسنگ به روش هایی که در جهت خواست، منافع و ارزش های کنشگران قدرتمند عمل می کند و بر تصمیمات سایر کنشگران اجتماعی اثر بگذارد» (صفحه 10). قدرت یک ویژگی افراد یا گروه ها نیست بلکه یک رابطه است. این تعریف به صورت آشکار با شبکه ها و جامعه شبکه ای که موضوع اصلی این کتاب است، تناسب دارد.

ادعای اصلی کاستلز این است که 1) شبکه های ارتباطی نقش اصلی را در قدرت سازی در هر شبکه ای، از جمله شبکه های شرکتی، مالی، صنایع فرهنگی، فناوری یا شبکه های قدرت، دارند و 2) برنامه ریزی تک شبکه ها و انتقال میان شبکه های مختلف منابع اصلی قدرت هستند. او حتی می گوید که برنامه ریزان شبکه ها (شرکت های رسانه ای، نهادهای همگانی، ناشران، سردبیران، متخصصان) و انتقال دهندگانی مثل روپرت مرداک که شبکه های رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و مالی را به هم پیوند می دهد، دارندگان قدرت در جامعه شبکه ای هستند (صفحه 429). از نظر کاستلز برنامه ریزان و انتقال دهندگان فرد نیستند، آنها موقعیت های شبکه ای هستند که در کنشگران اجتماعی تنمند شده اند. «مرداک یک گره است، هرچند این گره یک گره مهم است» (صفحه 429).

کاستلز چهار شکل قدرت در شبکه ها را از هم متمایز می کند. البته عناوینی که او به این اشکال قدرت می دهد کمی گیج کننده اند.

1) قدرت شبکه بندی.[3] قدرت شبکه بندی قدرتی است تعیین می کند چه کسی و چه چیزی در شبکه وارد شود. برنامه ریزان از طریق کردارهای دروازه بانی می توانند به یک فرد، یک رسانه یا یک پیام اجازه دهند که به یک شبکه وارد شود یا نه. یکی از مهم ترین ادعاهای کاستلز در این کتاب پیدایش آن چیزی است که اصطلاحا خود-ارتباط جمعی[4] نامیده است و به معنی استفاده از رسانه های نوین برای پیام های خصوصی است که از آن طریق توده ها می توانند در کنار ارتباطات سنتی به یکدیگر دسترسی پیدا کنند، و این باعث شده که ظرفیت دروازه بانی برنامه ریزان تضعیف شود. علاوه بر آن، در فضای جدید ظرفیت برنامه ریزی مجدد هم ایجاد و تقویت می شود.

2) قدرت شبکه ای.[5] قدرت شبکه ای قدرت پروتکل های ارتباطات شبکه ای است. ابداعی که بیش از همه چیز اینترنت را تحت تاثیر قرارداد، پروتکل ارتباطی[6] یا تی سی پی/آی پی بود. برای برقراری ارتباط میان رایانه ها و سیستم هایی که با هم تفاوت بسیار دارند، و برای اتصال شبکه های بسیاری که معماری و ویژگی های متفاوت دارند، نیاز به وجود پروتکل داریم. در سال 1973 یک گروه کاری مرکب از افرادی از آرپا، دانشگاه استنفورد، بی بی ان، و یو سی ال ای، پروتکل کنترل انتقال[7] (تی سی پی) را ایجاد کردند که به همراه پروتکل اینترنت (آی پی) هسته مرکزی اینترنت را -حتی- تا امروز تشکیل می دهند. برای این که اینترنت بتواند اهداف تجاری و اطلاعاتی را تامین کند، تولید کنندگان باید بر پروتکل های فنی ای که برای کاربران امکان انتقال و دسترسی موفقیت آمیز به داده ها را فراهم می کنند، توافق داشته باشند. هرچند پروتکل ها آشکارا به همگان خدمت کرده اند اما این استانداردها می توانند

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۰ و ساعت 10:33 |

یک موسسه طراح سایت با رصد 60 ثانیه از زندگی کاربران دنیا بر روی شبکه، آنچه را که در مدت 1 دقیقه در اینترنت رخ می دهد در یک تصویر نشان داد.

تاکنون این سوال را از خود پرسیده اید که در هر دقیقه چه اتفاقاتی در شبکه جهانی اینترنت رخ می دهد.اکنون موسسه "طراحان وب شانگهای" با ارائه یک طرح گرافیکی با عنوان "60 ثاینه- چیزهایی که هر 60 ثانیه بر روی اینترنت رخ می دهد" توانسته است پاسخی برای این پرسش پیدا کند.این آمار و ارقام از سوی تحلیلگران و وبلاگ نویسان معروف تائید شده اند و به نظر می رسد که این طرح گرافیکی به روشی تقریبا صحیح توانسته است آن چیزی را که تنها در طول 1 دقیقه در اینترنت رخ می دهد به تصویر بکشد.بر اساس گزارش تکنولاگ، بر پایه این تصویر در مدت 60 ثانیه فعالیتهای زیر بر روی اینترنت انجام می شود:

بیش از 694 هزار و 445 جستجو با موتور گوگل انجام می شود.

 بیش از 6 هزار 600 عکس به سرویس فلیکر یاهو ارسال می شود.

600 ویدئو (معادل بیش از 25 ساعت محتوا) بر روی یوتیوب گوگل گذاشته می شود.

 70 هزار دامنه جدید ثبت می شود.

 بیش از 168 میلیون ایمیل ارسال می شود.

 بر روی شبکه اجتماعی فیس‌بوک 695 هزار پروفایل به روز می شود، 510 هزار و 40 کامنت گذاشته می شود و 79 هزار و 364 پست جدید نوشته می شود.

 برنامه های جانبی "آی- فن" بیش از 13 هزار مرتبه بارگذاری می شوند.

 20 هزار پست جدید بر روی میکروبلاگ "تامبلر" گذاشته می شود.

 مرورگر معروف "فایرفاکس" بیش از هزار و 700 مرتبه بارگذاری می شود.

 سکوی وبلاگ نویسی "وورد پرس" بیش از 50 مرتبه بارگذاری می شود.

 100 اکانت جدید بر روی شبکه حرفه ای "اینکد- این" ایجاد می شود.

 1 مقاله جدید بر روی ASSOCIATED CONTENT، بزرگترین منبع جهانی جامعه محتوایی منتشر می شود.

 1 معنی جدید به سایت فرهنگ لغات URBANDICTIONARY افزوده می شود.

 320 اکانت و 98 هزار توییت جدید بر روی میکروبلاگ توییتر ساخته می شود.

 40 سوال جدید از سرویس YAHOOANSWERS پرسیده می شود.

 بیش از هزار و 200 آگهی جدید بر روی سایت تبلغاتی "کریگزلیست" ایجاد می شود.

 بیش از 370 هزار دقیقه مکالمه از راه اینترنت بر روی سایت "اسکایپ" انجام می شود.

 معادل بیش از 13 هزار ساعت موسیقی بر روی ارائه دهنده رادیواینترنت "پاندورا" پخش می شود.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در پنجشنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۰ و ساعت 9:30 |
نقش رسانه‌ها در جنگ نرم
نویسنده: محمد حسین فیروزی

منبع : http://hamandishi.net

رسانه‌هاقدرت نمایی رسانه‌های داخلی در مقابله با هجمه خبری جنگ نرم، پرهیز از انحراف و یا جو زدگی رسانه‌های داخلی در مقابله با بحران‌های زودگذر و موضع‌گیری و اقدام به موقع و یکپارچه در مقابله با جنگ نرم از وظایف مهم رسانه‌ها می‌باشد.ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۴ تیر۱۳۹۰ و ساعت 18:59 |
خبرنگاری شبکه ای
توسط محمد حسین فیروزی
    
    اینترنت، میلیونها کارشناس و متخصص در امر اطلاع رسانی را در یک ساختار ارتباطی به هم پیوند داده و یک محفل کاملا ایده ال را برای بهبود خبرنگاری به وجود می آورد. اینترنت به واقع مرزهای موجود در خبرنگاری را کم رنگ کرده و یک تعریف کلی تر از خبرنگاری را امکان پذیر ساخته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۴ تیر۱۳۹۰ و ساعت 18:57 |
 

'You're On!' How to develop great media skills for TV, radio and the internet

نويسنده: Ekaterina Balabanova
سال انتشار: 2009
تعداد صفحات: 190
ناشر: How To Books
ISBN:  1845282558     
 

لينک دانلود (حجم فايل حدود یک مگابايت مي باشد)
براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد
.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۸ آذر۱۳۸۹ و ساعت 15:6 |

Operations Management for Competitive Advantage

نويسندگان: Andreas Mauthe, Peter Thomas
سال انتشار: 200
5
تعداد صفحات:
806
ناشر: McGraw-Hill/Irwin
ISBN: 0073121665

لينک دانلود (حجم فايل حدود 2 مگابايت مي باشد)
براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد
.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ و ساعت 13:29 |
 

 Broadcast Engineer's Reference Book

   
 


نويسنده:
EPJ Tozer
سال انتشار:
2005
تعداد صفحات: 1034
ناشر: Focal Press
ISBN: 0240519086   
 

لينک دانلود (حجم فايل حدود 27 مگابايت مي باشد)
براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد
.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ و ساعت 13:19 |

Interactive TV Standards:
 A Guide to MHP, OCAP, and JavaTV

 
 

 
 

نويسنده: Steven Morris
سال انتشار:
2008
تعداد صفحات: 608
ناشر: Focal Press
ISBN: 0240806662 
 

لينک دانلود (حجم فايل حدود 4 مگابايت مي باشد)
براي دانلود، روي لينک بالا کليک سمت راست کرده و Save Target As را بزنيد
.

 

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در پنجشنبه ۴ شهریور۱۳۸۹ و ساعت 9:14 |
آفتاب: رییس دستگاه قضائی با بیان این که متاسفانه در زمان ما عده‌ای تلاش کردند قرآن را به گونه‌ای تفسیر و تعبیر کنند که از معرفت بخشی و شمول بر حقایق تهی شود، اظهار کرد: در دنیای اسلام و در کشور ما کسانی از روشنفکران ادعا کردند که معارف قرآنی تماما مصرف کننده معارف عصری هستند.

آیت‌الله صادق لاریجانی شب گذشته با حضور در مراسم اختتامیه بیست و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با تبریک میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، اظهار کرد: در دنیای اسلام و در کشور ما کسانی از روشنفکران ادعا کردند که معارف قرآنی تماما مصرف کننده معارف عصری هستند و فهم کتاب و سنت در چنته معارف عصری است، و از این که قرآن و روایات اهل بیت(ع) و پیامبر(ص) بحر بی‌پایان است، غفلت کردند.

رییس دستگاه قضا با طرح این سوال که چگونه می‌توان گفت که این معارف عظیم مصرف کننده معارف عصری و بشری هستند؟ ادامه داد: کتابی که از ناحیه مالک حقیقی عالم آمده چگونه ممکن است در رساندن حقایق به بشر نیازمند معارف عصری باشد؟ این یک خبط عظیم است که چه تعمدا و چه قصورا حاصل می‌شود و باید توجه داشت که این جز حرمان عده‌ای از افراد مستعد از وصول به محتوای قرآن چیز دیگری نیست.

آملی لاریجانی مشکلاتی که در علوم انسانی در کشور ما و برخی کشورهای مسلمان وجود دارد را مورد اشاره قرار داد و گفت: آن مشکل رفتن به سمت علوم انسانی غربی است. در کشوری که مبنای آن توحید و ایمان به حق تعالی است و بنای حرکت آن بر اساس قرآن است آیا می‌تواند بر علوم انسانی اتکا کند که پیش‌فرض‌های آن به هیچ وجه ایمانی نیست. هر علمی پیش‌فرض‌های خود را دارد باید توجه داشت که این پیش‌فرض‌ها از کجا می‌آیند؟ وقتی به کتاب و سنت مراجعه می‌کنیم نگاه خاصی به انسان و حقیقت انسان می‌یابیم.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: چه معنا دارد در کشورمان تئوری‌هایی در باب روانشناسی، جامعه شناسی و انسان‌شناسی که بر پیش‌فرض‌هایی مبتنی است که به هیچ معنا با پیش‌فرض‌های دینی ما سازگار نیست، ترویج کنیم.

به عنوان مثال در قرآن و روایات خود به رویا توجه داریم. روانشناس ناموری مثل فروید نیز به مساله رویا پرداخته است اما دوتا نگاه است؛ وی هنگامی که بحث رویا را مطرح می‌کند همه را به صورت مادی تفسیر می‌کند، اما رویا در نگاه قرآنی گاهی انکشاف واقع است.

آملی لاریجانی در ادامه با بیان این که حقیقت انسانی در عوالم مختلف کشیده شده است، تصریح کرد: ما پایگاهی در این عالم مادی داریم و در عوالم دیگری نیز وجودی داریم. دیدگاهی که انسان را فقط بدن مادی ببیند با دیدگاهی که انسان را مرکب از روح و بدن بداند بسیار متفاوت است امثال فروید، مارک و … دین را افیون بشر می‌دانستند، اما نگاهی که انسان را در مراحل مختلف هستی می‌بیند، دین را نزول حق می‌داند و قرآن را نسخه‌ی الهی نازله می‌بیند که این، مسیر استکمال بشری را فراهم می‌آورد. این نگاه‌ها پیش‌فرض‌های ما را در معارف معین می‌کنند و پیش فرض‌های ما را در مقام استنباطات علمی نیز مورد تاثیر قرار می‌دهند.
کد مطلب : 103229
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۲۶ تیر۱۳۸۹ و ساعت 19:44 |

محققان به تازگي موفق به طراحي يك برنامه نرم افزاري شده‌اند كه مي‌تواند از روي متن‌هاي وبلاگ‌ها و متون اينترنتي، افسردگي را در افراد تشخيص دهد.
 

مسلما حالات روحي هر يك از ما در اعمالي كه انجام مي‌دهيم، متني كه مي‌نويسيم، نقشي كه ترسيم مي‌كنيم و ... نمايان است. سال‌هاست كه روانشناسان براي پي بردن به حالات دروني انسان‌ها از نقاشي‌ها و يا دست‌خط بهره مي‌گيرند.

به تازگي گروهي از پژوهشگران دانشگاه بن - گوريون نرم افزاري طراحي كرده‌اند كه مي‌تواند زباني را شناسايي كند كه وضعيت رواني نويسنده را نشان مي‌دهد. اين نرم‌افزار بعنوان يك ابزار معاينه افسردگي قابل استفاده است.

به گزارش ايسنا، تيم تحقيقاتي از اين نرم افزار براي بررسي بيش از 300 هزار وبلاگ به زبان انگليسي استفاده كرده‌اند كه براي وب سايت‌هاي سلامت رواني ارسال شده بودند. اين برنامه نرم افزاري با بررسي وبلاگ‌هاي ارسال شده 100 نويسنده را كه بيشترين درصد افسردگي و 100 نويسنده را كه كمترين درصد ابتلا به اين اختلال رواني را داشتند، شناسايي كرد.

اين برنامه محتوي و مفاهيم افسرده را كه در نوشته‌هاي افراد نهفته است و البته با كلمات مشخصي مثل «افسردگي» يا «خودكشي» عنوان نشده‌اند، پيدا مي‌كند.
اين پژوهش جديد در كنفرانس بين‌المللي «پيشرفت‌هاي وب هوشمند» ارائه خواهد شد.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۸ تیر۱۳۸۹ و ساعت 15:43 |


وب‌سایت مرکز آموزش موسسه همشری، تژا میرفخرایی - پایه‌های آن‌چه هگل «پایان تاریخ» می‌نامید بر اثر رشد روز افزون تکنولوژی‌های ارتباطی لرزان‌تر از همیشه گشته و احتمال گذار تاریخ از مرحله‌ای که برای هگل «پایان» محسوب می‌شد هر روز به قطعیتی سخت و غیر قابل بازگشت تبدیل می‌شود.

اگر نگاه مقطعی و کاربردی به تکنولوژی‌های نوین ارتباطی را کنار گذاریم و نگاهی ساختاری و فراگیر را بر گزینیم آن‌گاه خواهیم دید که بشریت در آغاز تحولات جدی و باور ناپذیری است. اصلی‌ترین تحولی که به نظر من جوامع بشری در آینده‌ای نه چندان دور با آن روبرو خواهند شد، گذار از دموکراسی ناقص به عنوان اصلی‌ترین ساختار سیاسی جوامع فعلی به دموکراسی کامل به عنوان اصلی‌ترین ساختار سیاسی آینده خواهد بود. پی ساخت یا فونداسیون‌های دموکراسی کامل از هم اکنون بوسیله تکنولوژی‌های نوین ارتباطی در حال شکل گیری است.

پایانی بر پایان تاریخ

برای هگل، لیبرالیسم غربی پایان تاریخ محسوب می‌شد. او اعتقاد داشت که این نوع جامعه و ساختار اصلی آن‌که ماهیتی دموکراتیک داشت، مطلوب‌ترین جامعه ممکن و بهترین شکل حکومت است. آن‌چه برای هگل از چنین مطلوبیت انکار ناپذیری برخوردار بود که او آن‌را پایان تاریخ نامیده بود، در حقیقت نوعی دموکراسی ناقص می‌باشد که امروزه به اصلی ترین ساختار سیاسی نه تنها در اروپا بلکه در سراسر جهان تبدیل شده است.

نظام لیبرال دموکراتیک امروزین بر این ادعا است که امور جامعه را به‌وسیله منتخبین مردم مدیریت می‌کند. در این نظام، در مطلوب ترین و شاید «رویایی ترین» حالت ممکن، دیدگاه‌ها و نگرش‌های مختلف سیاسی با استفاده از آزادی بیان و قلم که از اصول انکار ناپذیر یک نظام دموکراتیک می‌باشد، به رقابت با یکدیگر در همه عرصه‌های سیاسی پرداخته و با ارائه برنامه‌های خود به شهروندان سعی می‌کنند تا بیشترین رای ممکنه را بدست آورند، و به این ترتیب امکان جاری ساختن برنامه‌های خود را در مجراهای مدیریتی و سازمانی جامعه بر آورده سازند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۱۵ اسفند۱۳۸۸ و ساعت 13:37 |

وب سايت‌ها منابع فرهنگي و فکري هستند كه جامعه معاصر بايد آنها را مديريت کند.‌ با مديريت و انتخاب صحيح منابع فرهنگي‌مي‌توان اين منابع اطلاعاتي‌ را براي نسل‌هاي آينده حفظ كرد.

دکتر سيماس راس Seamus Ross، مدير دانشگاه گلاسگو "Glasgow" در شروع مقاله‌اش خاطره‌اي از كودكي خود به تصوير مي‌كشد.

 او در اين مقاله‌مي‌نويسد: زماني ‌که کودکي بيش نبودم، هر تابستان به‌مدت سه ماه در روستايي بدون تلويزيون مي‌گذراندم.

به دليل نبود وسيله سرگرم كننده اي چون تلويزيون، روز‌هايم را با مطالعه كتاب‌هاي 29 جلدي دائره‌المعارف بريتانيكا Encyclopaedia Britannica که هديه پدر و مادرم‌ بود، مي‌گذراندم‏.

‏كتابهايي كه پر از اطلاعات و دانش برگرفته از تجربه‌ها مانند؛ توضيح‌پديده‌هاي طبيعي، تحليل منابع تاريخي، پژوهش در آثار گذشتگان و ... بود.

هر بخش ترکيبي از آثار از دانشمندان مختلف و روش‌هاي پژوهشي متعدد بود. همه آنها همه به نوعي به ساير مطالب و بخش‌هاي كتاب پيوند داشتند. منظورم وجود انسجام، هماهنگي و ارتباط خوب بين مطالب كتاب است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در یکشنبه ۹ اسفند۱۳۸۸ و ساعت 13:55 |

به بهانه طراحی لوگو تایپ ماهنامه مديريت ارتباطات

14.jpg


استاد احمد رضا دالوند ، تصویرساز ، طراح و گرافیست سرشناس ایرانی در یادداشتی به بهانه طراحی لوگو تایپ ماهنامه مديريت ارتباطات به تشریح اهمیت نشانه نوشته پرداخته است که می خوانیم.
نشانه نوشته ( لوگو تايپ/ (Logo Type از عناصر نوشتاري به دست مي آيد. عناصر نوشتاري هم يا از "خوشنويسي" حاصل مي شوند، يا از منطق "تايپ و حروفچيني" و يا از حال و هواي "دست نوشته " اما، گونه اي ديگر از لوگو تايپ وجود دارد كه از سه منشاء ياد شده حاصل نمي شود. اين دسته از نشانه ها، كه اتفاقاً از جمله نشانه هاي معاصر هستند، از "هماهنگي شكل و معنا" حاصل مي شوند.
اين دسته از لوگو تايپ ها با ابداع و طراحي فرم هايي خلق مي شوند كه به سادگي جايگزين حروف الفبا مي شوند. به عبارت ديگر ، "فرم" به "كلمه" و "كلمه" به "فرم" تبديل مي شود. و در اين فرآيند ميان معناي كلمه و شكل آن هماهنگي به وجود مي آيد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۶ بهمن۱۳۸۸ و ساعت 18:46 |
در حال حاضر ثروتمندترين دختر جوان ايراني است ، درآمد ساليانه دانشجوي 24 ساله رشته مديريت يکي از دانشگاه هاي علمي کاربردي ايران ، اکنون بالغ بر 3 ميليون دلار است . وي علاوه بر تحصيل در رشته مديريت ، در فعاليتهاي انسان دوستانه فراواني نيز شرکت مي نمايد و مطابق وصيت پدرش يک چهارم از درآمد ماهيانه خود را به اين امر اختصاص مي دهد
سايت ايشان در حال حاضر يکي از پر بيننده ترين و محبوبترين سايتهاي درج آگهي تبليغاتي در اينترنت است . شرکتهاي بسياري از جمله مايکروسافت و اپل با پيشنهادات چند ميليون دلاري خود براي خريد بخشي از سهام وب سايت ايشان جهت گسترش دامنه فعاليتهاي آن در خاورميانه ، اعلام آمادگي نموده اند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۵ بهمن۱۳۸۸ و ساعت 16:29 |
واژه‌هاي دنياي فن‌آوري و رسانه اجتماعي در فهرست تهيه شده توسط انتشارات دانشگاه آكسفورد، جزء واژه‌هاي سال 2009 قرار گرفتند.
به گزارش ايسنا، فرهنگ نيوآكسفورد امريكن ديكشنري پيش از اين فعل unfriend به معني حذف يك نفر از فهرست دوستان در سايت‌هاي شبكه اجتماعي مانند فيس بوك را با تاييد فراواني استفاده آن، به‌عنوان واژه سال 2009 خود انتخاب كرد.
طبق گزارش تلگراف، فهرست جديد توسط سوزي دنت، كارشناس ديكشنري Countdown انتخاب شده كه دو ميليارد واژه را در پايگاه داده آكسفورد انگليش كورپس اسكن كرده است.
واژه Tweetups كه به معني ديدارهاي سازمان‌يافته در سرويس ميكرو وبلاگ‌نويسي توييتر است، در اين فهرست به چشم مي‌خورد، در حالي كه توييت كه مشتق متداول‌تر ديگري است به فهرست مذكور راه نيافت.
واژه ديگري كه از توييتر مشتق شده Hashtag است كه به اين معني است كه علامت # يا هاش افزوده شده به يك كلمه يا عبارت كاربران توييتر را قادر مي‌سازد پيام‌هايي را كه دربردارنده كلمات موردنظر هستند، جست‌وجو كنند.
از ديگر واژه‌هايي كه در اين فهرست انتخاب شد Tag cloud بود كه به معني نمايش تصويري محتواي كلمه يك وب سايت يا تگهاي ساخت كاربران است كه برروي يك مطلب آنلاين قرار گرفته‌اند.
واژه ديگر لحاظ شده در اين فهرست Slashdot effect بود كه به معني كندي يا خرابي يك وب سايت كوچك به دليل افزايش عظيم در حجم ترافيك آن به هنگام لينك شدن به يك وب سايت محبوب ديگر است.
قرار گرفتن واژه‌هاي Freemiums و Paywalls در اين فهرست نيز نشان مي‌دهد دنياي دسترسي اينترنتي رايگان در سال 2010 ممكن است تحت حمله خاصي قرار بگيرد.
 
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۲۹ دی۱۳۸۸ و ساعت 11:3 |

دكتر حسين كاجي: پرسش ما اين است كه چه نسبتي ميان فلسفه تكنولوژي و فلسفه رسانه وجود دارد.
 
 آيا اين دو شاخه معرفتي را كه عمر چنداني هم ندارند مي‌توان در يك رده گنجانيد يا اينكه حضور آنها در يك دسته، امري متكلفانه است و بايد آنها را به‌صورت مستقل مورد توجه قرار داد؟ اين پرسشي است كه با توجه به آنكه هم فلسفه تكنولوژي و هم فلسفه رسانه در آغاز فعاليت جدي خود هستند بايد به‌صورت تخصصي مورد توجه قرار گيرند. مي‌گويند براي نخستين بار اين ارنست كپ، معمار و پژوهشگر آلماني- آمريكايي بود كه در كتابي با عنوان «مباني فلسفه تكنيك» كه در سال 1877 نگاشت از عنوان فلسفه تكنيك يا فلسفه تكنولوژي سخن به ميان آورد. با اين همه اين شاخه به‌صورت جدي با كار مارتين هيدگر با عنوان پرسش از تكنولوژي به‌صورت رشته‌اي مدون پا به عرصه وجود گذاشت.

 اگر فلسفه تكنولوژي با مباني نظري تكنولوژي و سرشت تكنولوژي و نسبت آن با فرهنگ و اجتماع و اخلاق سروكار دارد اين هيدگر است كه در اين رساله و همچنين مقاله عصر تصوير جهان به اين موضوع نزديك مي‌شود. در اين ميان مي‌گويند نخستين اثر مدون در فضاي فكر انگلوساكسون در مورد فلسفه تكنولوژي كتاب «تكنيك و پراكسيس» آيدي است كه اين اثر در سال 1976 نگاشته شده است؛ يعني عمر اين شاخه معرفتي بيش از 35 سال در حوزه فلسفه تحليلي نيست. با نظري كوتاه درمي‌يابيم كه اين عمر، بسيار كوتاه‌تر از ديگر معارف مرتبه دوم در فلسفه تحليلي است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۲ آبان۱۳۸۸ و ساعت 14:25 |

 

«اين مردم انگليس هستند كه سرنوشت انتخابات را تعيين مي‌كنند نه روزنامه سان».

اين نخستين واكنش گوردون براون، نخست‌وزير انگليس در هفته گذشته به اعلام تصميم روزنامه پرتيراژ انگليسي سان براي حمايت نكردن از حزب كارگر در انتخابات پارلماني اين كشور بود.

نشريه‌اي كه جزء 10 روزنامه پرتيراژ جهان و پرتيراژترين روزنامه انگليس به‌حساب مي‌آيد، هفته گذشته حمايت خود از حزب كارگر به رهبري براون را پس از 12 سال پس گرفت و به جاي آن از ديويد كامرون، رهبر حزب محافظه كار اين كشور اعلام حمايت كرد.

اين روزنامه هفته گذشته همزمان با سخنراني براون در مجمع سالانه حزب كارگر صفحه يك خود را به شكست سياست‌هاي حزب كارگر اختصاص داد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۲۰ مهر۱۳۸۸ و ساعت 5:43 |

چند سالی هست که شبکه های اجتماعی  به طور جدی در حال رشد هستند. در حال حاضر بحث شبکه های اجتماعی مثل فرندفید، فیس بوک ،یاهو ۳۶۰ ،توئیتر در ایران بسیار بالا هست این را می توان از رشد سریع گروه های اینترنتی فارسی زبان در این شبکه ها رامشاهده کرد.

تحلیل من از شبکه های اجتماعی

social network ها عموما مکان های خیلی جذابی هستند با جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا برنامه نویسی شده اند. برای قسمت قسمت ان برنامه ریزی شده است بسیار بسیار هدفمند پیش می روند. شبکه های اجتماعی هم همانند بسیاری دیگر از سایت ها برای کسب درامد ساخته شده اند با ان هزینه های سرم سام اور اداره چنین سایت هایی مسلما سازندگان انها نیامده اند که ضرر کنند پس انها زمینه ای را فراهم خواهند کرد که بتوانند از کاربرانشان در جهت منافع خودشان استفاده کنند. اما امکاناتی را که چنین سایت های ارائه می دهند انقدر زیاد و جذاب هست که دیگر فراموش می شود که چنین سایت هایی از کاربرانشان استفاده می کنند در حقیقت ماهیت اکثر سایت ها همین هست تقریبا هیچ سایتی را نمی توان دید که در پی استفاده ای نباشد یک سری از سایت ها خوب هدفشان کسب پول هست یک سری دیگر هم دنبال موارد دیگر هستند.نمی خواهم در اینجا شبکه های اجتماعی را زیر سوال ببرم شبکه های اجتماعی انقدر جذابیت دارند که این هایی که اشاره کردم در ان گم می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۲۳ شهریور۱۳۸۸ و ساعت 14:34 |
اظهارنظر اخیر وزیر محترم اطلاعات درباره «رصد کردن» پیامک‌ها چند نکته حقوقی را به ذهن می‌آورد.

 1- به موجب اصل 25 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، عدم مخابره و نرساندن آن‌ها، استراق سمع وهرگونه تجسس ممنوع است، مگر به حکم قانون.»

2- به موجب ماده 582 قانون مجازات اسلامی «هریک از مستخدمین و مامورین دولتی که مراسلات یا مخابرات یا مکالمات تلفنی اشخاص را در غیر مواردی که قانون اجازه داده است، حسب مورد مفتوح یا توقیف یا معدوم یا بازرسی یا ضبط یا استراق سمع کند، یا بدون اجازه صاحبان آن‌ها مطالب آن‌ها را افشا کند، به حبس از یک تا 3 سال و یا جزای نقدی از 6 تا 18 میلیون ریال محکوم خواهد شد.»

منبع : خبرآن لاین


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در پنجشنبه ۲۷ فروردین۱۳۸۸ و ساعت 10:58 |
 

گذر از نوگرایی

انتشارات تلفن همراه

برای استفاده شما در گوشی تلفن همراه

 

 

دريافت کتاب

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۱۷ فروردین۱۳۸۸ و ساعت 12:31 |

نسخه الكترونيكي كتاب روزنامه‌نگاري در هندوستان منتشر شد.
روابط‌عمومي دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها به نقل از مدير انتشارات اعلام كرد: كتاب روزنامه‌نگاري در هندوستان نوشته رانگاسوآمي پاتاساراتي و با ترجمه داوود حيدري براي اولين بار در سال 1381 منتشر شد و هم‌اكنون نسخه ديجيتال آن بر روي سايت رسانه قرار گرفته است.

كيهان درباره اين كتاب گفت: بيش از دويست سال از آغاز روزنامه‌نگاري در هندوستان مي‌گذرد. بايد دانست كه روزنامه در آغاز به عنوان كالايي خارجي و درخدمت منافع حكومت بريتانيا به هند راه مي‌يابد ولي بعدها تحت تأثير نهضت‌هاي ملي‌گرايي و روزنامه‌نگاران و سياستمداران برجسته ماهيتي متفاوت پيدا مي‌كند. مطبوعات هند در طول تاريخ پرفراز و نشيب خود مراحل حساسي را پشت سر گذاشته‌اند و توانسته‌اند به حيات خود ادامه دهند.
وي گفت: در اين فضاي اجتماعي و مطبوعاتي هندوستان، ايرانيان نيز توانستند نشريات و روزنامه‌هايي را منتشر كنند. "حبل المتين"  نمونه بارز، مهم و فراموش ناشدنيِ روزنامهُ فارسي چاپ دهلي است. روزنامه‌اي تاثيرگذار در عصر مشروطه كه به دليل مديريت كارآمد و شرايط محيطي مناسب عمري بلند داشت. اينكه روزنامه‌هاي فارسي توانستند در هندوستان منتشر شوند و سالها براي ايرانيان داخل، مطالب خواندني چاپ كنند به شرايطي باز مي‌گردد كه بخشي از آن نكات و شرايط را مي‌توان در اين كتاب يافت. گذشته از اين نكته، علي الاصول  آشنايي با تجربه روزنامه‌نگاري در هندوستان به عنوان نمونه برجسته‌اي از روزنامه‌نگاري مي‌تواند براي علاقه‌مندان اين رشته مفيد و آموزنده باشد.

  (متن كامل نسخه ديجيتال كتاب روزنامه‌نگاري در هندوستان فايل PDF با حجم 19/3 مگابايت)

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۱۷ فروردین۱۳۸۸ و ساعت 1:12 |

«مدیریت استراتژیک در رسانه» رویکردی نو در جهان به شمار می رود که بی تردید جامعه رسانه ای ما نیز به آن نیازمند است. دکتر روبرت پیکارد (Robert Picard) که از اساتید مطرح در اقتصاد رسانه به شمار می رود در مورد این کتاب گفته است: «این کتاب شناختی اساسی از عناصر استراتژیک و کاربردهایشان در شرکتهای رسانه ای به دست می دهد. در عین حال که کاملا تئوریک است اما به دام تکلف نیافتاده است. مطاله این کتاب برای کسانی که می خواهند راههای انتخاب پیش روی شرکتهای رسانه ای را بشناسند لازم است»

معرفی و خلاصه کتاب

خانم لوسی کونگ (Lucy Kung)، دکترای خود را از دانشگاه سنت گالن (st. Gallen)سوییس دریافت کرد، جایی که بعداً مدیر مرکز رسانه و صنایع ارتباطات آن شد.او مسئول کارشناسی ارشد و دوره های مدیریت اجرایی رشته مدیریت رسانه این دانشگاه بود. دکتر کونگ در مورد چالشهای سازمانی و مدیریتی که سازمان های رسانه ای با آنها مواجهند با سازمان های رسانه ای مختلف از جمله بی بی سی، سی ان ان و بنگاه پخش سوییس (Swiss Broadcasting Corporation) همکاری علمی پژوهشی داشته است.

جز فعالیتهای آکادمیک، او سابقه مدیریت اجرایی در رسانه هم دارد و بین سالهای 1988 تا 92 در لندن مدیر انتشارات بوده است.

از تالیفات او می توان از کتاب اداره سازمان های رسانه ای: نگاهی از درون بی بی سی و سی ان ان (Inside the BBC and CNN: Managing Media Organisations) یاد کرد که با اقبال دست اندرکاران صنعت رسانه مواجه شده است.

دکتر لوسی کونگ هم اکنون استادیار مدیریت رسانه در دانشگاه یانکوپینگ (Jonkoping) سوئد است. او عضو کمیته اجرایی بنگاه پخش سوییس و رییس اتحادیه مدیریت رسانه اروپا نیز هست. کتاب مدیریت استرات‍ژیک در رسانه اثر اخیر اوست که در سال 2008 توسط انتشارات سیج چاپ شده است.

مدیریت رسانه

مدیریت رسانه رشته جدید و جوانی در جامعه آکادمیک جهان است که صنعت و سازمان رسانه را حوزه مطالعه و پژوهش قرار می دهد. کشور ما نیز جزء نخستین کشورهایی است که این رشته را در جامعه دانشگاهی مصوب کرده است. بی شک با توجه به تحولات تکنولوژیک، صنعت رسانه و ارتباطات در جهان در حال تحول و دگرگونی است و البته کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. از این رو کتاب حاضر با توجه کمبود منابع در این حوزه مطالعاتی نو ظهور غنیمتی ستودنی به شمار می رود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در یکشنبه ۱۶ فروردین۱۳۸۸ و ساعت 16:39 |

 با توجه به پيام نوروزي حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي به مناسبت آغاز سال نو، و همچنين اهميت "حياتي و اساسيِ مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع كشور"، علت این نامگذاری را زمانی در می یابیم که :

1-  ميزان مصرف در ایران را با کشور های دیگر مورد مطالعه ، مقايسه و بررسی قرار دهیم .

2- و از طرفي نحوه ترويج و اصلاح الگوي مصرف را به صورت يک  تحقيق کاربردي در ايران ، مورد بررسي قرار دهيم .

1.     گزارش مقايسه اي

·        مصرف آب

الگوي مصرف آب آشاميدني بر اساس اعلام بانك جهاني براي يك نفر در سال، يك متر مكعب و براي بهداشت در زندگي به ازاي هر نفر، 100 متر مكعب در سال است. بر اين اساس، در كشور ما 70 درصد بيشتر از الگوي جهاني آب مصرف مي‌شود. دکتر داوودى معاون اول رئيس‌جمهور در همايش ملى نگاه قدسى به آب گفته است که سرانه مصرف آب ايرانى‌ها پنج برابر سرانه مصرف جهان است.

·        مصرف نان

سرانه مصرف نان در ايران به گفته معاون وزير بازرگاني حدود 160 كيلوگرم در سال است كه نسبت به كشورهاي اروپايي نظير فرانسه كه 56 كيلوگرم و در آلمان 70 كيلوگرم در سال است بیش از 2 تا 3 برابر است. و به اذعان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یارانه نان طی پنج سال اخیر به طور متوسط سالانه بیش از 30 درصد رشد داشته است و در سال جاری این رقم بالغ بر 26 هزار میلیارد ریال است و ادامه این روند طی 10 سال آینده با رشد متوسط 15 درصد بدون در نظر گرفتن افزایش یارانه قیمت نان ، میزان یارانه پرداختی به 600 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

·        مصرف انرژي( برق ، گاز ، بنزين ...)

برق : از نظر مصرف برق ، ايران نوزدهمين كشور پرمصرف برق در دنياست.ودولت سالیانه يارانه‌ 4 هزار ميليارد توماني براي برق در نظر می گیرد.

براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران دومین کشور جهان از نظر پرداخت یارانه انرژی با رقم 37 میلیارد دلار می‌باشد .مصرف سرانه انرژي در ايران به ازاي هر نفر بيش از 5  برابر مصرف سرانه كشوري مانند  اندونزي با 225 ميليون نفر جمعيت، 2 برابر چين با يك ميليارد و 300 ميليون نفر جمعيت و 4 برابر كشور هند با يك ميليارد و 122 ميليون نفر جمعيت است كه با مقايسه شاخص شدت مصرف انرژى در ايران با بسيارى از كشورهاى جهان ، شاهد وضعيت ناهنجار بهره بردارى انرژى هستیم .

گاز :تبريزي  مديرعامل سابق شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي در خصوص ميزان مصرف گاز ايران گفته است: ایران بعد از كشورهاي امريكا و روسيه در رتبه سوم مصرف جهان قرار دارد؛ ميزان مصرف گاز طبيعي در ايران از 68 ميليارد متر مكعب در سال 2001 با متوسط رشد سالانه 3/10 درصد به 123 ميليارد متر مكعب در سال 2008 رسيده و پيش بيني مي شود در سال 2012 ميلادي ميزان مصرف به 277 ميليارد متر مكعب برسد. و با ادامه این روند در سال هاي آينده  ایران به يك مصرف كننده بزرگ گاز طبيعي در جهان تبدیل خواهد شد.این در حالی است که دولت در سال گذشته  134هزار میلیارد ریال یارانه گاز به مشترکان بخش خانگی تعلق داده است.

بنزين : بر اساس  گزارش، موسسه «مارکت اوراکل» ايران از نظر ارائه بنزين ارزان سومين کشور و از نظر ميزان يارانه پرداختي به اين کالا نخستين کشور در ميان کشورهاي جهان است و بیش از 36 درصد کل مصرف بنزین خاورمیانه در سال 2007 در ایران مصرف ‌گردیده است. متوسط مصرف سوخت خودروهاي بنزيني در كشورمان حدود 11 ليتر در روز است در حالی که متوسط مصرف سوخت در  كشورهاي دیگر نظير آلمان و ژاپن 5/2، در انگليس 5/3، در فرانسه 9/1، در كانادا 5/6 و در كشور آمريكا 3/7 ليتر در روز است.هر 10  سال يك بار ميزان مصرف سوخت در ايران 2 برابر مي‌شود اما اين نرخ رشد در مقياس جهاني يك تا 2 درصد بيشتر نيست و ميزان سوخت مصرفي جهان در حدود هر 50 سال يك بار 2 برابر مي‌شود. يعني ايران در مقايسه با ميانگين جهاني 4 تا 5 برابر بيشتر سوخت مصرف مي‌كند. هم‌اكنون 9 درصد سوخت جهان در ايران و توسط تنها يك درصد جمعيت جهان مصرف مي‌شود. و هر ساله بیش از 38درصد از بودجه سالانه دولت ايران به يارانه بنزين اختصاص مي‌يابد در حالی که در صورت مصرف استاندارد، ایران می‌تواند یکی از صادر کنندگان بنزین باشد.

در بخش ساختمان و مسكن ايران براساس آمار و ارقام منتشره، متوسط مصرف انرژي به ازاي هر مترمربع در ايران 6/2 برابر متوسط مصرف در كشورهاي صنعتي است كه در بعضي از شهرهاي كشورمان، اين رقم به حدود 4 برابر می رسد.

·        مصرف شکر ، روغن و ميوه

سرانه مصرف شکر در ایران  29 کیلو گرم است در حالی که میانگین مصرف شکر در جهان 22 کیلو گرم می باشد . و نیز تحقیقات کارشناسان نشان می دهد ایرانی ها ۳۰ درصد بیشتر از میانگین جهانی روغن مصرف می کنند و  همچنین مصرف میوه در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است.

 همانطور که مشاهده می کنیم  مقایسه ميزان مصرف در بخش های مختلف با ساير كشورها ، نشان‌دهنده وضعيت بسيار نامطلوب مصرف در همه زمینه ها است. و جالبتر اینجاست که سالیانه نزديك به 2/12 هزار ميليارد تومان يارانه واقعي و 78 هزار ميليارد تومان يارانه پنهان پرداخت مي كنيم. که در مجموع مبلغ كل يارانه آشكار و پنهان دولت چيزي در حدود 90 هزار ميليارد تومان است.

  2 – تحقيق کاربردي

نتايج نظرسنجي كه مركز تحقيقات سازمان از مردم تهران درباره اسراف و اصلاح الگوي مصرف نموده است. به شرح خلاصه ذيل مي باشد:

 1-   در اين نظرسنجي مردم تهران معتقدند :

·        1/97 درصد معتقدند مصرف بي رويه وجود دارد .

·        1/92 درصد تلاش براي مقابله با اسراف را در حد «زياد و خيلي زياد» لازم مي دانند.

(هر پاسخگو مجاز به به بيش از يك پاسخ بوده است)

 2-   مردم تهران درخصوص بهترين روش هاي جلوگيري از مصرف بي رويه:

 ·        9/80 درصد «فرهنگ سازي»

·        2/23 درصد «جريمه پر مصرف ها» را پيشنهاد كرده اند.

(هر پاسخگو مجاز به به بيش از يك پاسخ بوده است)

 3-   از نظر مردم تهران مهمترين دلايل اسراف:

 ·        «نداشتن آگهي» (9/22 درصد)،

·        «نداشتن فرهنگ مصرف» (6/17 درصد)

·        «بي توجهي به عدم مسئوليت پذيري» (6/12 درصد) مطرح شده است.

 4-   بيشترين موارد اسراف در جامعه از ديد مردم تهران به ترتيب:

·        در نان (2/77 درصد)

·        آب (9/76 درصد)

·        برق (2/72 درصد)

·        لوازم آرايش (6/63 درصد)

·        مواد غذايي (7/62 درصد)است.

(هر پاسخگو مجاز به به بيش از يك پاسخ بوده است)

5-   از نظر مردم تهران موارد مصرف بي رويه در :

·        عروسي ها (2/92 درصد)

·        مهماني ها (5/86 درصد)

·        مراسم ترحيم (6/75 درصد)

·        وليمه هاي زيارتي (6/73 درصد) است.

 (هر پاسخگو مجاز به به بيش از يك پاسخ بوده است)

 6-   مهمترين عوامل بروز اسراف در جامعه از ديدگاه مردم تهران:

·        چشم و هم چشمي (8/92 درصد)

·        خودنمايي (7/89 درصد)

·        تجمل گرايي و مدگرايي (3/89 درصد)

·        و آگاهي نداشتن (4/86 درصد) مطرح شده است.

(هر پاسخگو مجاز به به بيش از يك پاسخ بوده است)

 7-   راه هاي پيشنهادي مردم تهران براي مقابله با اسراف عبارتند از :

·        فرهنگ سازي (2/30 درصد)،

·        آموزش مصرف صحيح به مردم (4/18 درصد)،

·        اطلاع رساني (8/7 درصد)

 8-   مهم ترين اقدامات ضروري رسانه ملي (صدا و سيما) از نظر مردم تهران براي مقابله با مصرف بي رويه:

·        تبليغات صحيح 4/44 درصد.

·        برنامه سازي و آموزش 5/21 درصد.

·        فرهنگ سازي 4/15 درصد.

 

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۳ فروردین۱۳۸۸ و ساعت 9:50 |
وبلاگ  سرکار خانم دکتر افسانه مظفری در سال جدید رونمایی شد . ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات هستند ودر چند نشریه ( کشاورز و چین چین ) نیز مسئولیت مهمی دارند.

دکتر مظفري

http://dr-mozaffari.blogfa.com

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۱ فروردین۱۳۸۸ و ساعت 20:6 |

www.hamtaraneh.com

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۲۷ اسفند۱۳۸۷ و ساعت 20:18 |

حتما نام Facebook را شنیده‌اید و یا شاید در آن کاربری هم ایجاد کرده‌اید اما سر از کارش در نیاورده‌اید!؟
شاید هم سوالی در ذهنتان باشید، سوالی شبیه این که «فیس بوک چه چیزی دارد که آن را تا این حد معروف ساخته؟»

کمی در مورد فیس‌بوک:
فیس‌بوک یک پلتفرم است. (ببخشید قرار بود ساده بنویسم!)
فیس بوک زندگی است! از کارهای یک شبکه اجتماعی تا کار روی پروژه‌های اینترنتی و … در آن امکان‌پذیر است.
شما در فیس‌بوک دارای یک صفحه شخصی هستید. می‌توانید گروه تاسیس کنید و یا در گروه‌های دیگر عضو شوید. می‌توانید برای خودتان آلبوم عکس بسازید آن هم بدون هیچ محدودیتی!
می‌توانید دوستانتان را انتخاب کنید و به لیست دوستانتان اضافه کنید.
می‌توانید برای یک هنرمند یا یک وبسایت و یا وبلاگ خودتان و شاید هم برای کالایی که تولید می‌کنید صفحه مجزا طراحی کنید تا دیگران و یا بهتر است بگوییم طرفداران (خریداران) هم در آن صفحات ثبت شوند و پیشنهاد و انتقاد و…
و بسیاری امور دیگر که کمابیش در سایت‌های دیگر هم دیده می‌شود.
خوب تا اینجا که چندان نوآوری در آن دیده نمی‌شود، پس چه چیزی فیس‌بوک را انقلابی تا این حد ساخته است؟
آیا جمع‌آوری بسیاری امکانات در یک مکان؟
- خیر!

فیس‌بوک یک پلتفرم است!

وجه تمایز فیس بوک با دیگر سایت‌ها در اپلیکیشن‌هایی است که شما می‌توانید از آنها استفاده نمایید. یعنی برنامه‌های کوچکی که توسط دیگران ساخته شده و شما می‌توانید آنها را روی صفحه خود نصب کنید و یا آنها را از صفحه خود پاک و یا مدیریت کنید. (فعلا استفاده کنید تا بعدها خودتان هم بسازید.)
این یعنی چه؟ یعنی ارتباطی بین فیس‌بوک شما و هرآنچه شما نیاز دارید. برای مثال اپلیکیشنی برای نمایش مطالب وبلاگ شما در صفحه‌تان و یا نمایش هرآنچه به نظرتان می‌آید. اپلیکیشنی برای لیست کردن آخرین موزیک‌هایی که گوش داده‌اید و یا در حال گوش دادن هستید. اپلیکیشن‌های بازی، آرایش، ارتباط با هاست شما برای نمایش فایل‌های مورد نظر و یا چه بهتر که از طریق فیس‌بوک فایل‌ها را آپلود کنید.
و از تاثیرگذارترین اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌های کمک‌های مردمی به منظورهای بشردوستانه است.
خلاصه اینکه شما می‌توانید از فیس بوک (Facebook) مانند کامپیوتر شخصی خودتان استفاده کنید. برنامه‌هایی روی آن نصب کنید و یا آنها را از روی سیستم خودتان پاک کنید. عکس‌ها را ویرایش کنید، موزیک گوش دهید و ویدئو ببینید؛ فایل ارسال کنید؛ بازی کنید؛ کمک کنید؛ در گروه‌ها عضو شوید؛ از اشتراکات دیگران استفاده کنید؛ دوست جدید پیدا کنید؛ از گروه‌های بشردوستانه حمایت کنید؛ حمایت مالی از گروهی انجام دهید؛ فال بگیرید؛ قرآن بخوانید؛ برنامه اذان درست کنید؛ ایده‌هایتان را روی اینترنت بیاورید …

فیس بوک زیر ذره بین

این هم خلاصه‌ای از امکانات و مزایای Facebook
راستی شما خبردارید چه اشخاص معروفی در فیس بوک حضور دارند؟ می‌دانید بسیاری از هنرمندان، مجری‌های شبکه‌های مختلف، روزنامه‌نگاران، خوانندگان و بازیگران، سیاسیون و … در فیس‌بوک صفحه شخصی دارند و شما می‌توانید آنها را به عنوان یک دوست به دوستانتان اضافه کنید؟

کار با فیس‌بوک گرچه بسیار آسان است اما برای شروع باید تمرین بیشتری انجام داد تا با حال و هوای آن آشنایی بیشتر پیدا کنید.
امیدوارم شما را در فیس‌بوک ببینم.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در جمعه ۲۵ بهمن۱۳۸۷ و ساعت 7:52 |

آليا صبور(Alia Sabur)دختر ايراني جوان ترين استاد دانشگاه در جهان ميباشد،نام او در تاريخ ۱۹ فوريه ۲۰۰۸ركوردهاي جهاني گينس نوشته شد و پس از ۲۹۱ سال ركورد آقاي كولين مك‌لورين(Colin Maclaurin)زاده فوريه 1698ركورددار پيشين را شكست.

 او در تاريخ سوم اسفند ۱۳۶۷ خورشيدي برابر ۲۲ فوريه ۱۹۸۹، در شهر نيويورك زاده شد.
اين دختر ايراني تبار بطور تمام وقت در دانشگاه نيويورك تدريس مي‌كند و به عنوان يك نابغه نام خود را در رديف جوان‌ترين استاد دانشگاه هاي معتبر جهان در كتاب ركوردهاي گينس ثبت نموده است . ركوردار قبلي جوان‌ترين پروفسور دانشگاه هاي جهان متعلق به يك فيزيكدان اسكاتلندي بنام كولين مك لورين(Colin Maclaurin) كه شاگرد اسحاق نيوتن بود و در سال 1717 ميلادي (291 سال پيش) در سن 19 سال و 7 ماهگي اين رتبه علمي را كسب كرده بود .آليا صبور”در هشت ماهگي خواندن را آغاز كرد و از كلاس چهارم ابتدايي به كالج رفت تا در سطح كارشناسي رياضيات كاربردي بخواند .

 وي در سن 10 سالگي در دانشگاه استوني بروك ثبت نام كرد و در 11 سالگي با گرايش به موسيقي به عنوان عضو اركستر سمفوني “راك لند” به اجراي قره ني پرداخت . آليا چهارده ساله بود كه مدرك ليسانس خود را از دانشگاه نيويورك گرفت و دانشجوي دوره كارشناسي ارشد و دكتري دانشگاه دركسل ، نيويورك شد . او در 18 سالگي مدرك دكتراي خود را از دپارتمان تكنولوژي پيشرفته فوزيون در دانشگاه كانكوك سئول(Konkuk University) دريافت كرد و جوان ترين فردي بود كه وارد دوره فلوشيپ پس از دكتري شد ، او نشانگرهاي سلولي خاصي را بر اساس تكنولوژي نانولوله ها ابداع كرد كه در تحقيقات پزشكي كاربرد زيادي دارد .

فقط سه روز مانده بود نوزده ساله شود كه براي تدريس در دانشگاه كنكوك ، سئول ، كره جنوبي پذيرفته شد . وي تا ماه قبل در دانشگاه دروس فيزيك دانشگاه كنكوك تدريس مي‌كرد و در حال حاضر ، رياضي و فيزيك را در دانشگاه جنوبي ايالت نيواورلند تدريس مي‌كند . او يكي از دلايل ترك دانشگاه سئول را مشكل سخن گفتن به زبان كره‌اي بيان كرده است.

منبع :www.iwna.ir

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۲۲ بهمن۱۳۸۷ و ساعت 10:47 |
نیروهای طالبان تنها در یک حمله ششصد تن از شیعیان پاراچنار را به شهادت رسانده‌اند و در اقدامی بی‌سابقه به قطع دستان کودکان خردسال مبادرت کرده‌اند.

بیش از 550 هزار شیعه  پاکستانی در منطقه پاراچنار  این کشور، هجده ماه است که در محاصره گروه‌های طالبان و بمباران نیروهای آمریکایی هستند.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، فاجعه‌ انسانی دلخراشی در منطقه پاراچنار پاکستان در حال رخ ‌دادن است و هم‌اکنون چند هفته‌ای است که راه‌های اصلی ورود آب و غذا بر ساکنان این منطقه بسته شده و مردم آن‌جا در محاصره  قرار گرفته‌اند.

 بنا بر این گزارش، نیروهای طالبان، تنها در یک حمله، ششصد تن از شیعیان پاراچنار را به شهادت رسانده‌اند و در اقدامی بی‌سابقه به قطع دستان کودکان خردسال مبادرت کرده‌اند.

در این منطقه، اشرار به نام گروه‌های یزیدی با نیروهای طالبان هم‌دست شده و علیه مردم مظلوم شیعه پاراچنار می‌جنگند.

گفتنی است، با توجه به قرار داشتن پاراچنار در منطقه سرحد پاکستان که مقر اصلی طالبان در این کشور به شمار می‌رود، در بمباران‌های  مرزی پاکستان به دست آمریکا، این منطقه  آماج حمله شده است.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۱۵ بهمن۱۳۸۷ و ساعت 11:27 |
انتقادات از عادل فردوسی پور تهیه‏ کننده، کارگردان و مجری برنامه پربیننده 90 توسط برخی جریانات در شرایطی شدت گرفت که به زعم برخی مطلعین، تمام توان برخی مسئولان ورزش و فوتبال این بار در جهت محو این برنامه از کنداکتور شبکه سوم سیما و یا حداقل حذف فردوسی‏ پور به عنوان نماد و هم کاره برنامه 90 بوده است که این مسئله با عکس‏ العمل سریع افکار عمومی روبرو شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی تابناک، پس از آنکه با انتقادات یکی از مسئولین سازمان تربیت‏ بدنی از برنامه 90 و پاسخ‏‏های مجری این برنامه، اختلاف همیشگی این دو نهاد بالا گرفت و در برنامه هفته، ارسال میلیونی و بی‏ سابقه SMS منجر به افزایش این موضع‏گیری‏ ها و همچنین برخوردهای همراه با ادبیات تند توسط مدیران فدراسیون فوتبال و برخی نزدیکان شد و عباراتی چون خاله زنکی، دو به هم‏ زن، سیاه نما، منحرف شده از مسیر برای این و... بکار رفت که شدت عصبانیت مدیران از این برنامه را کاملاً به نمایش گذاشت.

انتقادات نیز در روندی بود که یا برنامه به کلی از کنداکتور حذف شود و جایش را برنامه ورزش دیگر با ریتم نقادی کندتر و البته هماهنگ‏‏ تر با برخی مسئولین بدهد و یا فردوسی‏ پور به عنوان همه‏ کاره این برنامه، جای خود را به مجری دیگری دهد و شاید سرنوشتی همچون فرزاد حسنی سراغش را بگیرد اما برخلاف برنامه‏ ریزی برخی اشخاص که در جهت ملتهب‏‏ ساری فضا برای عقب‏نشینی صدا و سیما و پذیرش یکی از این دو گزینه بود، مدیران رسانه ملی علی‏الخصوص اصغر پورمحمدی رئیس شورای سیاست‏گذاری ورزش و مدیر شبکه سوم صدا و سیما حمایت قاطعی از این برنامه و مجری آن انجام دادند تا مشخص شود، عملکرد این برنامه که مورد تایید افکار عمومی قرار گرفت، مورد تایید مدیران ارشد رسانه ملی نیز می‏باشد و فردوسی‏پور با هر شکل و رویه دل به خواهانه‏ ای این برنامه را به پیش نمی‏ برد.

در همین خصوص در طول روزهای اخیر و علی‏ الخصوص امروز، تعداد قابل ملاحظه ای از وبلاگ‏ها و سایت‏ های شخصی که مشخصاً به هیچ گروه و دسته‏ای وابستگی صنفی ندارند، اقدام به تشویق عموم مردم به یک حرکت حمایتی از برنامه‏ ای کردند که به زعم این گروه، برنامه‏‏ سازنده بود و اجازه نداده دیکتاتوری ورزش رخ دهد.

بر این اساس این وبلاگ‏‏ ها از مردم خواسته‏ اند در کمپینی پیامکی (!) که از 150 دقیقه دیگر آغاز خواهد شد، برای حمایت از نود و فردوسی‏پور، با مشارکت در بخش پیامک برنامه این هفته 90، کمک کنند تا حجم پیامک دریافتی این برنامه به رقم نجومی 5 میلیون برسد و ماندگاری این برنامه بی‏نظیری و مجری، کارگردان و تهیه‏ کننده و همچنین روالش، قطعی شود که احتمال می‏ رود این موضوع با اقبال افکار عمومی روبرو شود.

در این میان برخی شنیده‏ ها از قطع بخش پیامک این برنامه دارد و به نظر می‏ رسد برخی دستگاه‏ها ترجیح داده‏اند از درآمد 110 میلیون تومانی 5 میلیون پیامک بگذرند تا اینکه اجازه دهند چنین اتفاقی به وقوع بپیوندد.

گفتنی است، پیش از این روند انتقادات حذفی مشابهی نسبت به برنامه دوربین خبرساز با حجم بسیار محدودتری شگل گرفت که در آن نوبت روند برنامه دوربین خبرساز و سایر برنامه‏‏ های مشابه شبکه خبر، به شدت تغییر یافت.
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۱ بهمن۱۳۸۷ و ساعت 9:10 |
 
حسن خجسته که بيش از 10 سال مديريت راديو را برعهده دارد از سمت خود استعفا نمود.
به گزارش ايرنا، سال گذشته نيز اخباري درخصوص کناره گيري معاون صداي صدا و سيما منتشر شده بود که با تغيير مديران برخي شبکه هاي راديويي اين اخبار منتفي شد.
تهيه کننده برنامه صبحگاهي راديو ،مدير گروه اجتماعي راديو تهران ، مدير شبکه استاني راديو تهران و راديو پيام ، معاون رئيس سازمان صدا و سيما در امور صدا از سال 1377 تا کنون ، رئيس همايش بين المللي دين و رسانه (ايران 2006) ، 9 دوره رئيس جشنواره بين المللي راديو ، دبير عالي همايش نقش راديو و جايگاه آن در نظام نوين ارتباطات ،دانشگاه تهران دي 1381 ،عضو هيئت امناي بنياد سينمايي فارابي ،1386 ، عضو هيئت تحريريه فصلنامه علمي تخصصي "نامه صادق"، 1386، داور همايش ملي نهادهاي اجتماعي و همبستگي ملي از جمله سوابق اجرايي وي مي باشد.
البته هنوز از پذيرش يا عدم پذيرش استعفاي خجسته توسط ريسس سازمان صدا و سيما خبري منتشر نشده است.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در چهارشنبه ۲۵ دی۱۳۸۷ و ساعت 15:31 |

نسل بعدی E-Reader ها قابلیت های جدیدی از جمله: تا شدن و لوله شدن (مثل نشریات کاغذی)، تصاویر و ویدیوهای رنگی و متحرک و سریع، نازک تر و سبک تر و ارزانتر از لپ تاپ و نت بوک،  با کیبورد و اسکرین های راحتتر، و قابلیت کلبک کردن بر لینکها و آگهی های صفحات خواهند داشت. E-Reader ها از لحاظ صرفه جویی در مخارج هنگفت روزنامه/کتابها (مثل کاغذ و چاپ و پخش شهری و نابودی هزاران درخت برای تهیه کاغذ) و کاهش ایجاد آشغال-کاغذ هم آلترناتیو و جایگزین بسیار بهتری هستند و برای حفظ محیط زیست بسیار مطلوبند.

جدیدترین و در واقع نخستین مدل کامل روزنامه ای E-Reader  در لندن (انگلیس) توسط روزنامه ساندی تایمز با قیمت 300 پوند انگلیس و با حافظه 2 گیگا بایت تست شد. این مدل را شرکت انگلیسی Plastic Logic  ساخته و بدنه اش از جنس پلاستیک و نشکن است و دارای صفحه اسکرین مونوکروم (سیاه-سفید)  10.5 اینچی است و برخلاف مدل های رقیب ، یعنی Sony Reader  و  Amazon Kindle  که شکستنی و سنگین ترند، است. وزن آن فقط  12 اونس است و عمر باتری اش یک هفته و قابل شارژ برای هر هفته است و هر نوع مطلب قابل پرینت را ، از جمله فابل های PDF و txt. ,  Html ,  و attachment و اسلاید های PowerPoint را میشود با آن استفاده کرد و روزنامه و مطالبش را میتوان از طریق کانکشن wi-fi یا Bluetooth دانلود و یا به دیگران منتقل کرد.

 صفحاتش را میتوان با لمس صفحه نمایش با انگشتان دست ( تاچ اسکرین ) و یا  با استفاده از شورت کاتهای درون تکست ها ورق زد. این E-Reader  از تکنولوژی  E Ink برای نمایش صفحات استفاده می کند که هم احساس کاغذی بودن نشریه الکترونیکی را به شما میدهد و هم چشمان شما را کمتر می آزارد و هم از انرژی و نیروی باتری بسیار کمتری برای نمایش استفاده می کند که در نتیجه عمر باتری اش هم بیشتر خواهد بود.

عمر باتری فعلی این دستگاه ، بعد از هر بار شارژ هفتگی، به شما امکان بیش از 5,000  بار ورق زدن صفحات ( page turns ) - با فرض اینکه هر دو دقیقه یک صفحه مطالعه کنید-  یعنی حدود 166 ساعت مطالعه و استفاده را میدهد. هیچ مشکل مهمی در ساخت و فروش اینگونه دستگاهها وجود ندارد و تنها مشکل همانا قانع کردن بنگاههای انتشاراتی دنیا برای انتشار کتاب و نشریات بصورت E-Reader  است. رقبای مهم شرکت انگلیسی  Plastic Logic  هم شرکت ژاپنی  Fujitsu Frontech  - که دستگاه  FLEPia را ساخته، شرکت  Hewlett-Packard  در همکاری با دانشگاه امریکایی  Arizona State University  که محصولشان تا 3 سال دیگر آماده میشه، و شرکت های انگلیسی Liquavista  و ژاپنی ریکو Ricoh هستند که آنها هم فعلا محصولشان آماده نیست و تا چند سال دیگه وارد بازار خواهند شد . 

درین تصویر از چپ(شما) به راست: Plastic Logic reader ، در وسط: Sony eReader و در راست  Amazon Kindle (ساخت سایت آمازون) را می بینید.

 

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۲۱ دی۱۳۸۷ و ساعت 17:56 |

به گزارش خبرگزاري فرانسه، "ساموئل هانتينگتون"، كارشناس صاحب‌نام سياسي آمريكا و مولف كتاب "جنگ تمدن‌ها" كه به عنوان استاد دانشگاه در دانشگاه "هاروارد" مشغول فعاليت بود، در سن 81 سالگي درگذشت.

دانشگاه هاروارد امروز طي خبري كه آن را در خروجي پايگاه اينترنتي خود قرار داد، مرگ هانتينگتون را اعلام كرد.

خبر درگذشت هانتينگتون امروز در شرايطي منتشر شد كه وي روز سه‌شنبه 24 دسامبر در "ماساچوست" فوت كرد.

وي در سال 2007 و پس از 58 سال سابقه كار در هاروارد بازنشسته شده بود.

هانتينگتون مولف يا ويراستار 17 كتاب در زمينه‌هاي سياسي-نظامي بوده است.

ساموئل هانتينگتون در سال 1927 در نيويورك در يك خانواده مهاجر انگليسي به دنيا آمد. وي در دانشگاه‌هاي "ييل" و "شيكاگو" تا مرحله فوق ليسانس تحصيل كرد.

هانتينگتون دكتراي علوم سياسي خود را از دانشگاه هاروارد گرفت و در همان دانشگاه به تدريس پرداخت. وي از سال 1989 تا هفتاد سالگي رياست مركز مطالعات استراتژيك دانشگاه هاروارد را عهده‌دار بود.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در یکشنبه ۸ دی۱۳۸۷ و ساعت 11:41 |

ژاپن کشوری است که بزرگترین اقتصاد آسیا و دومین اقتصاد جهان را در اختیار دارد و در طول سالیان متمادی یکی از شرکای بزرگ جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید. 

به علت آزادی چاپ و نشر، ابراز دیدگاه‌های مختلف در ژاپن بسیار آسان است. دسترسی به اطلاعات و اخبار نیز در این کشور از حقوق اصحاب رسانه محسوب می‌گردد و در بسیاری از نهادهای دولتی و یا شرکت‌های بزرگ ژاپنی بخش‌هایی به اطلاع رسانی مستمر به خبرنگاران ژاپنی اختصاص داده شده است. رسانه‌های ژاپنی طیف وسیعی از شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی ،خبرگزاری‌ها‌، پایگاه‌های خبری اینترنتی، روزنامه و مجلات را شامل می‌گردد.
 
رسانه‌ها در ژاپن نقش بسیار مؤثری در تنظیم و هدایت افکار عمومی و حتی سرنوشت دولت‌های آن کشور دارند. رسانه‌های ژاپنی از آن چنان جایگاهی در نزد مردم و دولت ژاپن برخوردارند که نظر سنجی‌های آن‌ها در خصوص مسایل سیاسی و اجتماعی که بعضاً‌ هر دو هفته یک بار صورت می‌گیرد، منشأ تصمیم‌گیری‌های اساسی در این کشور می‌شود. 

در این چارچوب ژاپن به یک کشور هدف برای تمامی رسانه‌های مهم جهان تبدیل شده است. فضای رسانه‌ای موجود در ژاپن برای آن‌ها، امکان فعالیت مطلوب رسانه‌ای را فراهم آورده است. آن‌ها در این مسیر از مساعدت های قانونی نیز برخوردار می‌باشند. بدین لحاظ تمامی رسانه‌های معتبر دنیا دارای دفاتر بزرگی در ژاپن با بخش‌های متعدد هستند. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در یکشنبه ۱ دی۱۳۸۷ و ساعت 9:19 |

دكتر كاظم معتمد‌نژاد، رييس انجمن ايراني مطالعات جامعه اطلاعاتي با بيان اين كه در تمامي كشور‌هاي متعهد به مصوبات اجلاس WSIS توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات براساس يازده خط و عمل جلسات WSIS ژنو و تونس پيش مي‌رود، گفت:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۲۶ آذر۱۳۸۷ و ساعت 9:23 |

با رشد تکنولوژهای ارتباطی از جمله تلفن همراه این امکان فراهم شده تا کتابخانه ای بزرگ را (علاوه بر دیگر مزیت های آن ) به همراه خود داشته باشیم .حال با قراردادن فایل  ابر متن ها و کتب در گوشی خود می توانیم این کتابها را با حجم بسیار پایین در داخل گوشی همراه خود ذخیره و مطالعه نماییم .که به لحاظ جامعه شناسی تلفن همراه پیامد های زیر را به همراه خواهد داشت :

۱- در هر زمان و مکان قابل استفاده است.

۲- دسترسی به آن سهل و آسان است.

۳- زمان مطالعه را افزایش می دهد .

۴- فرهنگ مطالعه را بالا می برد.

۵- همه کتب ، همراه انسان است.

۶- قابل انتقال به دوستان ( بلوتوث کنید )

۷- هزینه ی جهت تهیه آن متقبل نخواهید شد.

۸- ........شما بگویید ؟ .....

به همین منظور  انتشارات تلفن همراه براي اولين بار در ايران  کتابي  در زمينه ارتباطات براي استفاده در تلفن همراه (تمامي گوش ها ) با عنوان تحليل محتوا در ارتباطات را منتشر نمود . لذا با دانلود فايل آن و قرار دادن در گوشي تلفن همراه خود مي توانيد در هر زمان و هر کجا اين کتاب را مطالعه نماييد .

عنوان کتاب

نويسنده

عکس

فايل دريافت

تحليل محتوا در ارتباطات محمد حسين فيروزي تحليل محتوا

دانلود

 

بعد از دانلود فايل آن از ۲ طريق مي توانيد آن را داخل تلفن همراه خود نماييد :

 

۱- از طيق بلوتوث کامپوتر فايل را به تلفن همراه خود ارسال و آن را اجرا نماييد .

 

۲- فايل خود را به داخل کارت حافظه تلفن همراه خود قرار داده و آن را اجرا نماييد.

نکته :

 

 ۱- این کتاب حجم خیلی کوچکی را اشغال می کند حتی کوچکتر از یک عکس.  (kb ۲۲۸فقط)

 

۲- فونت آن قابل تنظیم برای همه چشم ها ضعیف و قوی می باشد.

 

۳- رنگ زمینه مطالعه با توجه به چشم شما قابل تنظیم است ( چشم را آزار نمی دهد

در روزهای آینده چند کتب دیگر از نویسنده های مختلف برای استفاده شما عزیزان روی وبلاگ قرار خواهیم داد.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در پنجشنبه ۱۴ آذر۱۳۸۷ و ساعت 17:52 |

handbook

مایکل بتز، محقق سابق بنیاد نایت کتابی را در زمینه خبرنگاری رادیو و تلویزیون به رشته تحریر درآورده است.این کتاب بر اساس تجربه کاری آقای بتز در رواندا تهیه شده است و "کتاب راهنمای خبرنگاران رادیو-تلویزیونی" نام دارد.هدف از تهیه این کتاب جبران کمبود  منابع آموزشی برای خبرنگاران در کشورهای در حال توسعه است.نگارش این کتاب به گونه ای است که به روزنامه نگاران کمک می کند رخدادهای روزانه را به نحو جذابی گزارش کنند.

این کتاب 41 صفحه دارد و به مسائل مختلفی مانند گزارشگری، تهیه خبر، قوانین مطبوعاتی و اخلاق حرفه ای اشاره می کند. این کتاب همچنبن شامل یک لغتنامه حرفه ای و فهرستی از سایت های مفید است.

برای دسترسی به کتاب راهنمای خبرنگاران رادیو-تلویزیونی که به زبان انگلیسی تهیه شده است، بر روی تصویر این کتاب کلیک نمایید .

 

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در سه شنبه ۱۲ آذر۱۳۸۷ و ساعت 15:15 |

پروفسور علي محمدي در گفت وگو با «اعتماد» درباره قطب بندي اطلاعاتي جهان : مدت ها از تقسيم بندي اطلاعاتي جهان به شمال- جنوب يا مرکز- پيرامون مي گذرد. شمالي ها و مرکزي ها، همان هايي هستند که اخبار و اطلاعات را توليد مي کنند و به خورد جنوبي ها و پيراموني ها که ما باشيم، مي دهند. اما سوال اينجاست که با آمدن رسانه هاي جديد، کشورهاي پيرامون هنوز مجبورند در جاي خودشان بمانند و تنها نظاره کنند يا مي توانند فعالانه وارد بازي شوند و به نفع خودشان توليد گفتمان کنند. پروفسور علي محمدي استاد بازنشسته دانشگاه ناتينگهام انگليس معتقد است که همان طور که فاصله بين فقير و غني روز به روز بيشتر مي شود، اين شکاف بين شمال- جنوب هم روز به روز زياد تر مي شود. محمدي که چند سالي هم در دانشگاه کلمبياي امريکا تدريس مي کرده توجه نکردن به کيفيت را يکي از مشکلات اساسي رسانه هاي کشورهاي در حال توسعه مي داند و در عين حال شرايط کشورهاي نفت خيز را در اين حوزه خاص تر مي داند چرا که به باور او پول نفت در اين کشورها باعث گسترش صرفاً کمي انواع رسانه ها شده است، اما اين رشد کيفي با خود ندارد. پروفسور محمدي از نگاه دولت هاي کشور هاي جهان سوم به رسانه هاي جديد انتقاد مي کند و اين نگاه ها را فرصت شناسانه نمي داند. استاد بازنشسته دانشگاه ناتينگهام که در حوزه مباحث جهاني سازي و جهاني شدن هم صاحب نظر است، معتقد است امپرياليسم در سرنوشت کشورهاي جهان سوم مهم است، اما انداختن همه مشکلات به گردن آن هم صحيح نيست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۱۱ آذر۱۳۸۷ و ساعت 8:8 |


شبکه تلويزيوني مستقل
ورزش قرار است از تابستان سال 88 فعاليت خود را آغاز کند و اين در حالي است که لزوم تخصصي شدن شبکه هاي تلويزيوني به مساله مناقشه انگيزي در ميان کارشناسان ارتباطاتي مبدل شده است. داستان راه اندازي شبکه تلويزيوني ورزش از خردادماه به نقل محافل رسانه يي تبديل شد. شايد بتوان گفت دبير شوراي هماهنگي ورزش سازمان صدا وسيما نخستين کسي بود که طرح راه اندازي شبکه مستقل ورزشي را در ميان رسانه ها مطرح کرد. فتح الله حداد درمصاحبه يي ضرورت راه اندازي شبکه مستقل ورزشي را اينچنين بيان کرده بود؛ «اکنون 49 فدراسيون ورزشي فعال هستند. برخي از آنها درصدد هستند جاذبه هاي رشته هاي ورزشي خود را به مخاطبان معرفي کنند. از سوي ديگر نقد و تحليل مسائل ورزشي بايد افزايش يابد. علاوه برآن نياز است ورزش قهرماني و همگاني به موازات هم مورد توجه قرار گيرند. بنابراين ضرورت تاسيس شبکه تلويزيوني ورزش مستقلي احساس مي شود.»


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در یکشنبه ۱۰ آذر۱۳۸۷ و ساعت 14:4 |
اين 10 زن


به شهادت آمار، فقط يک چهارم شاغلان حرفه هاي مربوط به کامپيوتر و رياضيات، زن هستند. اما با اين وجود در زمانه وب 2 شمار زيادي از زناني را مي توان فهرست کرد که در دنياي اينترنت تاثيرگذار شده اند. fastcompany در اين زمينه فهرست جالبي منتشر کرده است که در ادامه مروري بر آن خواهيم داشت.

1- ليا کالور؛ ليا کالور 25 ساله، يکي از موسسان شبکه اجتماعي Pownce است. اين سايت که ژوئن 2007 راه اندازي شد و از ژانويه 2008 در دسترس عموم کاربران اينترنت قرار گرفته است، يک شبکه اجتماعي و يک سايت ميکروبلاگينگ (سايت هايي مثل توييتر) است. به علاوه به کمک سايت Pownce، کاربران مي توانند فايل هاي چندرسانه يي با حجم زياد را به راحتي رد و بدل کنند. البته جالب است بدانيد کالور به عنوان يک دانشجوي هنر تا مدت ها هيچ دانشي از برنامه نويسي نداشت، اما از زماني که مجبور شد يک کلاس ضروري برنامه نويسي را بگذراند، شيفته کامپيوتر و اينترنت شد. او عقيده دارد سن کم مانعي براي شروع کردن يک شرکت نيست. او سايت Pownce را با کمک دوستانش با زبان برنامه نويسي Python نوشته است.

2- راشمي سينها؛ راشمي سينها که PhD در دانش علوم عصبي شناختي از دانشگاه براون دارد، معتقد است وب2 نسبت به ديگر شاخه هاي فناوري، جاي مناسب تري براي فعاليت زنان است. به عقيده او از آنجا که وب2 آميزه يي از مسائل اجتماعي و فناوري است، زنان در آن مي توانند به جايگاه مناسبي برسند. راشي سينها بعد از فارغ التحصيلي، مدتي به عنوان يک پژوهشگر در برکلي کار کرد و بعد از آن در زمينه بهينه سازي موتورهاي جست وجو و سيستم هاي «توصيه» مطالعه کرد تا اينکه سرانجام سرويس اينترنتي SlideShare را راه اندازي کرد. به کمک اسلايدشير، کاربران بدون نياز به برنامه هاي دسک تاپ آفيس يا برنامه هاي مشابه، مي توانند به صورت آنلاين اسلايد بسازند و آنها را با يکديگر به اشتراک بگذارند.

3- ماريسا ماير؛ ماريسا ماير در وب آدم شناخته شده يي است. او 10 سال است در گوگل کار مي کند. سمت او معاونت بخش محصولات جست وجو است. به علاوه او نقش زيادي در راه اندازي محصولات گوگل مثل جي ميل، اورکات و iGoogle داشته است. او که نخست در استنفورد شيمي و زيست شناسي مي خواند با چرخشي در تحصيلات، در زمينه کامپيوتر و سيستم هاي «سمبليک» تحصيل کرد و مدرک گرفت.

4- دينا کاپلان؛ دينا کاپلان يکي از موسسان سايت blip.tv است. blip.tv يک سايت اشتراک ويدئو است. خانم کاپلان معتقد است، هنر شنيدن رمز موفقيت است. قبل از اشتغال در blip.tv مدتي در بخش اخبار شبکه ام تي وي کار مي کرد، مدتي هم گزارشگر ان بي سي بود.

5- موسسان سايت BlogHer؛ بايد گفت BlogHer جامعه آنلاين زنان وبلاگ نويس است. موسسان اين سايت سه زن به نام هاي اليسا پيج، جوري دس جودينز و ليزا استون هستند. BlogHer علاوه بر اينکه به صورت آنلاين هشت ميليون زن وبلاگ نويس را گردآورده، سالانه همايشي برگزار مي کند که زنان در آن در مورد تجارب مختلف وبلاگ نويسي گفت وگو مي کنند و يکديگر را به صورت آفلاين مي بينند. تحصيلات اصلي پيج، جودينز و استون، به ترتيب در تئاتر، ادبيات و علوم سياسي بوده است.

6- آريانا هافينگتون؛ Huffington Post که يک وبلاگ جمعي خبري متمايل به جناح چپ است، وبلاگي است که به وسيله «آريانا هافينگتون» در سال 2005 راه اندازي شد و به زودي آنقدر توسعه پيدا کرد که روزنامه نويس ها و مشاهير زيادي را جذب خود کرد. خبرهايي که که Huffington Post روي آنها تمرکز مي کند، بسيار متنوعند که مي توان به اخبار سياست، سرگرمي، اقتصاد، رسانه ها، محيط زيست و“ اشاره داشت. گفتني است سال هاي 2006 و 2007، اين وبلاگ، عنوان بهترين وبلاگ سياسي را کسب کرد؛ وبلاگي که آنقدر معتبر است که رقيب خبرگزاري هاي مشهور شده است. آريانا هافينگتون با نام اصلي آريانا استاسينوپولوس در سال 1950 در يونان به دنيا آمد، در 16 سالگي به انگلستان رفت و وارد دانشگاه کمبريج شد و در رشته اقتصاد فارغ التحصيل شد. سپس به لندن رفت و در آنجا مدتي با ستون نويس سياسي مشهوري به نام «برنارد لوين» زندگي کرد و در آنجا نخستين رمانش را نوشت. وي در سال 1980 به نيويورک رفت و در سال 1986 با ميليونر محافظه کار فعال در تجارت نفت به نام مايکل هافينگتون ازدواج کرد. در اين سال ها او يک جمهوري خواه دوآتشه بود ولي افکار سياسي اش در اواخر دهه 90 تغيير اساسي کرد. او بعد از جدايي از همسرش، همچنان اسم خانوادگي او را حفظ کرد. در مه 2005، او سايت Huffington Post را تاسيس کرد.

7- سيان بانيستر؛ برخلاف ديگر زناني که تا اينجا معرفي شدند، سيان بانيستر کسي است که تحصيلات چنداني ندارد. او که دوره دبيرستان را هم به اتمام نرسانده است، سايت Zivity.com را با کمک چند شخص ديگر راه اندازي کرد، بدون اينکه تجربه قبلي در امور اقتصادي داشته باشد يا تحصيلات چنداني داشته باشد. اين سايت بر معرفي مدل ها تمرکز دارد.

8- جينا بيانچيني؛ جينا بيانچيني موسس و مدير سايت شناخته شده «نينگ» است؛ سايتي که به هر کس اجازه مي دهد، شبکه اجتماعي اختصاصي خودش را راه اندازي کند. در حال حاضر حدود 575 هزار شبکه اجتماعي در نينگ ساخته شده است و روزانه دو هزار شبکه بر شبکه هاي موجود در آن اضافه مي شوند. بيانچيني در علوم سياسي در استنفورد تحصيل کرده است.

9- کاترينا فيک؛ در ابتدا بايد گفت چه کسي است که سايت فليکر را نشناسد. پيش از فليکر کاربران اينترنت براي اشتراک عکس ها مجبور بودند عکس هاي جالب وي يا عکس هاي گرفته شده توسط خودشان را به هم ميل کنند. تا اينکه در سال 2004، خانم فيک به همراه شوهرش استيوارت باترفيلد، سايت فليکر را بنا نهادند؛ سايتي که بعداً ياهو آن را به مبلغ 35 ميليون دلار از اين زوج خريداري کرد.

10- منا ترات؛ بسياري از وبلاگ نويس ها بايد ممنون منا ترات و همسرش باشند، چون اگر اين زوج شرکت سيکس اپارت را راه نمي انداختند و سيستم مديريت محتواي «مووبل تايپ» را نمي نوشتند، داشتن يک وبلاگ کار چندان ساده يي نبود. شرکت سيکس اپارت محصولات ديگري مانند TypePad، Vox و LiveJournal هم دارد.
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در جمعه ۱ آذر۱۳۸۷ و ساعت 9:46 |

«لونشتين»، خبرنگار استراليايي، در آخرين كتاب خويش به نام «انقلاب وبلاگ‌نويسي» به بررسي تأثير وبلاگ‌نويسان در كشورهاي ايران، چين، مصر، سوريه، عربستان و كوبا پرداخته است.

وي كه در تلاش براي فرار از ديدگاه يكجانبه‌گرايانه غرب و برخوردهاي گزينشي رسانه‌هاي غربي پس از حملات تروريستي 11 سپتامبر و جنگ عراق با سفر به اين كشورها از نزديك با سياستمداران، خبرنگاران و شهروندان عادي، ديدار كرده و به صحبت نشسته است.

بنا بر اين گزارش، «آنتوني لونشتين» در عين حال با اين‌كه اهميت بسياري به اينترنت و تأثير آن بر آزادي بيان قايل است، مي‌افزايد: اينترنت را نبايد ابزاري ايده‌آل دانست.
وي مي‌افزايد: گمان مي‌كنم مردم كشورهايي كه من به آنجا سفر كردم، خواهان دمكراسي غربي نيستند.

وي در گفت‌وگو با هفته‌نامه «واشنگتن پريزم» اظهار داشت: من پس از حملات تروريستي 11 سپتامبر و جنگ عراق، به شدت از اين موضوع عصباني بودم كه صداهاي غيرغربي در رسانه‌ها شنيده نمي‌شود. انگار تنها كارشناسان غربي اجازه داشتند درباره رخدادهاي واشنگتن و نيويورك اظهارنظر كنند، اما وبلاگ‌ها اجازه مي‌دهند كه تا اندازه‌اي از افكار عمومي و طرز فكر مردم دنيا آگاه شويم. بيشتر رسانه‌هاي غربي مسئوليت خود را درباره رخدادهاي جهان انجام نمي‌دهند و جنگ عراق اين موضوع را بيشتر روشن كرد، چراكه صداي عراقي‌ها پيش از حمله چندان شنيده نمي‌شد و امروز نيز همين روند ادامه دارد.

لونشتين كه دليل برگزيدن اين شش كشور را جهت‌دار بودن روابط آنها با آمريكا مي‌داند، مي‌گويد: در غرب، از برخي از اين كشورها به عنوان متحد و برخي با لقب دشمن واشنگتن ياد مي‌شود و به ندرت از زندگي و طرز فكر شهروندان عادي اين كشورها آگاهي داريم؛ بنابراين، مي‌خواستم با بلاگرها، نويسندگان، سياستمداران، مخالفان سياسي و شهروندان اين كشورها صحبت كنم.

وي در ابراز تفاوت‌هاي موجود بين فضايي كه از ايران در ذهن خود متصور مي‌شده، با آنچه در سفر به اين كشور ديده، چنين مي‌گويد: من گمان مي‌كردم ايران، جامعه بسته‌اي باشد، ولي وقتي ديدم برخلاف ظاهر، چه جامعه بازي است، به طور خيلي مثبت شگفت‌زده شدم. من در آنجا با همه محدوديت‌هاي ايجاد شده، ديدم كه چگونه مردان و زنان مي‌خواهند دولت را به چالش بكشند و اين كار را به صور گوناگون از جمله حرف زدن، وبلاگ نوشتن و يا مهماني دادن، نشان مي‌دهند. بايد اين نكته را در نظر داشت كه بين فضاي عمومي و خصوصي فاصله بسياري است.

اين نويسنده استراليايي در ادامه مي‌افزايد: 11 سپتامبر، موجب شد كه بيشتر خبرگان سياسي و رسانه‌اي غرب، اسلامگرايي را به عنوان ريشه شرارت ارايه كنند؛ چنين امري اشتباه بزرگي است، زيرا در جهان عرب و ايران اسلامگرايان ميانه‌رو در حال رشد بوده‌ و نفوذ آنان بيشتر مي‌شود. ناديده گرفتن چنين واقعيتي به ضرر ما در غرب است. گروه‌هاي مدافع حقوق بشر در غرب نبايد از راه‌اندازي كمپين براي آزادي اسلامگرايان زنداني ترس داشته باشند. هر اسلامگرايي از غرب متنفر نيست و عقايد بن‌لادن را نمي‌پذيرند. اين مسئله كاملا برعكس است. بحث رسانه‌هاي غربي در اين زمينه، چندان قوي نيست و تا اندازه‌اي تحت تأثير موضعگيري‌هاي وزارت امور خارجه آمريكاست.

منبع : تابناک

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۲۵ آبان۱۳۸۷ و ساعت 20:46 |

انجمن ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی از روز پنج شنبه 25/7/87 رسما فعالیت خود را آغاز کرد .  موسس این انجمن؛ دانشجویان ، فارغ التحصیلان و اساتید ارتباطات  دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هستند . با این وجود تمام دانشجویان وفارغ التحصیلان مقاطع دکترا ، کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته های ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور ( واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی) می توانند عضو این انجمن شوند .

در این مراسم دکتر مهرداد نوابخش معاون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، دکتر سید وحید عقیلی رییس دانشکده علوم انسانی این دانشگاه و دکتر محمد سلطانی فر رییس گروه ارتباطات واحد علوم و تحقیقات و دکتر افسانه مظفری و 18 تن از دانشجویان و فارغ التحصلان دوره های دکترای ارتباطات اجتماعی این دانشگاه حضور داشتند .

 

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در پنجشنبه ۲۵ مهر۱۳۸۷ و ساعت 21:32 |

1  آمار در علوم اجتماعی  جوادی powerpoint   zip file
2  آمار مقدماتی جوادی powerpoint   zip file
3  آمار مقدماتی میرزایی powerpoint   zip file
4  اصول علم اقتصاد دكتر لشکری powerpoint   zip file
5  بررسي مسائل اجتماعي ايران صداقت زاده گان

powerpoint   zip file

6  بررسي مسائل اجتماعي ايران كياني

powerpoint   zip file

7  تاريخ تفكر اجتماعي در اسلام صداقت زاده گان  powerpoint   zip file
8  تامين و رفاه اجتماعي فيروز راد

powerpoint   zip file

9  تغييرات اجتماعي كيا كجوري powerpoint   zip file
10  تكنيك هاي خاص تحقيق  جوادي

powerpoint   zip file

11  جامعه شناسي انحرافات بخارايي

powerpoint   zip file

12  جامعه شناسي انقلاب بخارايي

powerpoint   zip file

13  جامعه شناسي ايلات و عشاير كيا كجوري  powerpoint   zip file
14  جامعه شناسي توسعه بخارايي

powerpoint   zip file

15  جامعه شناسي خانواده دانش powerpoint   zip file
16  جامعه شناسي روستايي كيا كجوري  powerpoint   zip file
17  جامعه شناسي روستايي دكتر ملكي

powerpoint   zip file

18  جامعه شناسي سازمانها دانش powerpoint   zip file 
19  جامعه شناسي سياسي بخارايي

powerpoint   zip file

20  جامعه شناسي شهري دانش powerpoint   zip file 
21  جامعه شناسي صنعتي دكتر ملكي

powerpoint   zip file

22  جامعه شناسي قشرها و نابرابريهاي اجتماعي كيا كجوري  powerpoint   zip file 
23  جغرافياي انساني ايران كديور

powerpoint   zip file

24  حقوق بازرگانی حسینی powerpoint   zip file
25  ریاضیات پایه سلطانی powerpoint   zip file
26  سيرتحول تعاوني در ايران و جهان فيروزراد

powerpoint   zip file

27  كامپيوتر و كاربرد آن هدايتي آذري powerpoint   zip file
28  كامپيوتر و كاربرد آن در علوم اجتماعي كياني

powerpoint   zip file

29  مباني تعاون حجتي شرق powerpoint   zip file 
30  مباني تعاون دكتر ملكي

powerpoint   zip file

31  مباني جامعه شناسي بخارايي

powerpoint   zip file

32  مباني جامعه شناسي حجتي شرق  powerpoint   zip file 
33  مباني جامعه شناسي كياني

powerpoint   zip file

34  مباني جمعيت شناسي كياني

powerpoint   zip file

35  مباني جامعه شناسي(مفاهيم اساسي1) حجتي شرق  powerpoint   zip file 
36  مباني جامعه شناسي(مفاهيم اساسي 2) دكتر زاهدي powerpoint   zip file 
37  مديريت و سازماندهي در تعاونيها دانش powerpoint   zip file 
38  نظريه هاي جامعه شناسي1 صداقت زاده گان  powerpoint   zip file 
39  نظريه هاي جامعه شناسي2 صداقت زاده گان  powerpoint   zip file 
40  نظريه هاي جامعه شناسي2  جوادي

powerpoint   zip file

منبع :http://rawabetomomi.blogfa.com/post-553.aspx
+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۷ و ساعت 15:13 |

گفتن دروغ اول آوریل توسط نشریات غربی امری معمول به حساب می آید اما تاریخچه دروغ سیزده فروردین در نشریات ما بسیار كوتاه تر است. معلوم نیست كه اولین دروغ سیزدهم فروردین را چه كسی گفته، اماشاید بتوان گفت اولین دروغ روز سیزده فروردین را سید ابراهیم نبوی طنز پرداز ایرانی كه آن زمان در روزنامه "نشاط" بود گفت.  

براساس دروغی كه نبوی گفته بود، عبدالله اوجالان، رهبر پ.ك.ك كه آن زمان در اسارت بود آزاد شد. بعد از افشای دروغ بودن خبر بسیاری از كردها از این شوخی سید ابراهیم نبوی آشفته شدند و به گفته كسانی كه آن زمان در روزنامه نشاط فعالیت می كردند برخی از كردها طی تماس های مكرر نسبت به  این شوخی نبوی در روزنامه نشاط عكس العمل نشان دادند.  www.hamtaraneh.com

بعدها گفتن دروغ سیزدهم فروردین هر سال در روزنامه های اصلاح طلب به امری رایج تبدیل شد. اما با پایان پذیرفتن دولت اصلاحات ،گویا این رسم تازه تولد یافته در نشریات ایرانی نیز از بین رفت. 

در سال های اخیر با گسترش اینترنت و جوامع مجازی، دامنه این دروغ به وبلاگ ها و سایت های خبری – تحلیلی گسترش یافته است.  برخی از این دروغ ها صرفا شوخی نیستند و جنبه های دیگری نیز دارند.

برای مثال دروغ هایی كه سایت فردا منتشر كرد مثل رفع توقیف روزنامه های هم میهن ، شرق وخبرگزاری ایلنا  كه می توان آن را آرزوی دست نیافتنی روزنامه نگاران اصلاح طلب دانست و یا كناره گیری حسین شریعتمداری از روزنامه نگاری و... همگی اگرچه به عنوان دروغ سیزده فروردین مطرح می شوند اما در واقع نشان از ایده آل های نگارندگان خود دارد. 

از طرفی نظرات خوانندگان این اخبار نیز جالب به نظر می رسد. گویا اخباری كه به صورت دروغ سیزدهم فروردین در این سایت های منتشر می شود آرزوهای خوانندگان بوده است. 

اما دامنه دروغ های سیزده فروردین به اینجا ختم نشد، سایت وبگذر كه یك سایت اینترنتی است كه خدمات نصب كنتور روی وب لاگ ها را ارایه می دهد اعلام كرد كه یك سرویس جدید به كاربران خود ارایه خواهد كرد كه با آن كاربران می توانند محل تقریبی( خیابان اصلی) بازدید كنندگان از وبلاگ های خود را ببینند. بر طبق دروغ سایت وبگذر قرار بود این سرویس از روز 15 فروردین ارایه شود. 

همزمان با فرا رسیدن روز 15 فروردین ماه بسیاری از كاربران به سمت سایت وبگذر برای استفاده از سرویس جدید هجوم آوردند اما با یك لینك مواجه شدند. داخل مربع صورتی رنگ گوشه صفحه نوشته شده بود: «سیستم ردیابی كاربر»

با كلیك روی این لینك كاربران با صفحه ای مواجه شدند كه در آن نوشته شده بود: «اين مطلب دروغ سیزده (1 April) سایت وبگذر بوده است و امکان شناسایی ماهواره‌ای آدرس در عمل غیر ممکن است. با خیال راحت به وبگردی خود ادامه دهید!»
 
نمی خواستیم به كسی توهین كنیم

ماجرا از این قرار بود كه روزنامه شرق در سال 84 دروغی گفت كه خیلی ها آن را باور كردند. به طرز زیركانه ای بالای صفحه و البته با فونت ریز ، نوشته شده بود«كلیه محتویات این صفحه دروغ 13 است» اما خیلی ها این قسمت روزنامه را ندیده بودند. كسانی كه نوروز سال 84 را به یاد دارند می دانند كه در آن سال خیلی ها به پای برج میلاد می آمدند تا از نزدیك ببنینند كه برج میلاد كج شده است یا نه.

موضوع تا جایی پیش رفت كه حتی یكی از شبكه های تلویزیونی فارسی زبان لوس آنجلسی نیز به این خبر استناد كرد. 

www.hamtaraneh.com پردازنده آن دروغ معروف ، نه تنها دروغ كج شدن برج میلاد را، بلكه دروغ های جالب دیگری را نیز در مطبوعات ایران منتشر كرده است.

امسال نیز یك دروغ بزرگ گفته كه بسیاری آن را باور كردند، ولی تا قبل از این گفت و گو كسی نمی داند كه آن مطلب هم دروغ بود. 
فرورتیش رضوانیه روزنامه نگار و طنز نویس روزنامه شرق، كسی بود كه دروغ كج شدن برج میلاد را در سال 84 منتشر كرد ؛ دروغی كه تنش های زیادی را در جامعه ایجاد كرد و حتی با واکنش دولتی ها هم مواجه شد، جالب اینکه قیمت ملك در گیشا تا حدی دستخوش جو روانی این دروغ شد.
با فرورتیش رضوانیه گفت و گوی كوتاهی انجام داده ایم كه در ادامه می آید. در این گفت و گو رضوانیه در مورد دروغی كه سه سال قبل گفته بود می گوید، از فحش هایی كه به خاطر دروغی كه گفته بود شنیده و از سوژه های دیگری كه برای دروغ سیزده فروردین انتخاب كرده بوده است.
همچنین او از دروغ های دیگرش هم گوید و آخرین دروغی كه گفته و ظاهرا همه باور كرده اند را نیز اعلام می كند.

اولین بار كی دروغ سیزده گفتید، در چه روزنامه ای؟

من طنز نویس روزنامه شرق بودم. سال 82 پیشنهاد كردم كه در صفحه آخر وی‍ژه نامه عید یك صفحه به عنوان صفحه دروغ سیزده بدر داشته باشیم. 

اولین دروغی كه گفتید چه بود، چطور سوژه دروغ را پیدا كردید؟

چند نفر از روزنامه نگاران داخلی هر سال دروغ هایی را با عنوان دروغ سیزده می گفتند كه با آبروی دیگران سر وكار داشت. ما تصمیم گرفتیم كه دروغ هایی بگوییم كه عوض اینكه به دیگران آسیب برسانیم با جاهای مختلف شوخی كنیم.
اولین دروغ این بود كه پایتخت قرار است به بم منتقل شود. این دروغ را به عنوان تیتر یك در صفحه ای با چیدمان صفحه اول روزنامه اصلی منتشر كردیم. تمام اخبار و عكس ها و تیتر های این صفحه دروغ بودند. و صفحات دروغ داخل روزنامه بود. 

بعد از گذشت 3 سال می شود در مورد جنجالی ترین دروغ شما صحبت كرد، چه سوژه هایی به جز برج میلاد داشتید؟  www.hamtaraneh.com


سال بعدش( سال 84) تصمیم گرفتیم كه یك خبر جدی تر كار كنیم. چند خبر كوچك كار كردیم، مثل افتتاح اولین رادیوی خصوصی با مدیریت محمد صالح اعلا و اولین تلویزیون خصوصی با مدیریت علی لاریجانی. نوبت تیتر یك رسید. باید برای تیتر یك روزنامه یك دروغ بزرگ پیدا می كردیم.

اما برای تیتر یك صفحه دروغ های سیزده سوژه های ابتدایی ربوده شدن سردار طلایی( فرمانده نیرو انتظامی وقت) و پیدا شدن حفره ای در تخت جمشید كه به آمریكا ختم می شود بود. كه این دو سوژه كار نشد و در نهایت قرار شد سوژه برج میلاد را كار كنیم. 

چه شد كه دو سوژه اول را كار نكردید؟

اول فكرم این بود كه بگوییم سردار طلایی( فرمانده نیرو انتظامی وقت) ربوده شده است. به سردار طلایی زنگ زدم، گفتم  با یك داستان اكشن می خواهم بگویم كه تو ربوده شدی. سردار طلایی هم گفت خب اگر می دانی كه مردم از ربوده شدن من خوشحال می شوند این خبر را كار كنید. اما اگر كسی باور كرد كی این خبر را تكذیب كنم؟ من هم گفتم فردای روزی كه خبر ربوده شدن شما چاپ شود روزنامه تعطیل است تا بعد از تعطیلات. اما بعد از آن از این دروغ منصرف شدم. 

سوژه بعدی هم كه پیدا شدن یك حفره در تخت جمشید بود. قرار بود بگوییم كه اگر این حفره كه در تخت جمشید كشف شده است حفاری شود، تخمین زده شده كه سر از آمریكا در می آورد! این را هم گفتیم اگر بگوییم ممكن است مردم باور كنند و مسافران به شیراز هجوم ببرند و... بنابراین از این دروغ هم صرفنظر كردیم. تصمیم گرفتم كه دروغی بگویم كه مردم خیلی زود متوجه شوند كه دروغ بوده است. 

چرا دروغ برج میلاد را انتخاب كردید، یعنی از دروغ های دیگر آسیب كمتری داشت؟

دروغ برج میلاد را انتخاب كردم چون فكر می كردم هر كسی این دروغ را بخواند در نهایت از پشت بام یا پنجره منزلش برج را نگاه می كند و می بیند كه كج نشده و خیالش راحت می شود. اما این اتفاق نیفتاد. تصویر برج میلاد را با فتوشاپ كج كردیم، و دروغ را هم در روزنامه چاپ كردیم. 

یك شبكه تلویزیونی لوس آنجلسی در همان زمان روی این دروغ شما مانور داده بود، آن برنامه را دیده بودید؟

من ندیده بودم اما یكی از دوستانم آن بخش را برایم ایمیل كرد. مجری آن شخصی به نام آقای میبدی بود. او تعریف می كرد كه وقتی كه ما بچه بودیم در حیاط خانه مان یك درخت اوكالیپتوس داشتیم. شب صدای مهیبی از حیاط آمد و ما رفتیم و دیدیم آن درخت كه مورد علاقه پدرم هم بود سرنگون شده، من همان شب مرگ را در چشمان پدرم دیدم.

میبدی این داستان را به دروغ ما مربوط كرد و برج میلاد را همان درخت اوكالیپتوس و نظام را پدرش تعبیر كرد و نتیجه گرفت كه برج میلاد كه اوكالیپتوس نظام است در حال سقوط است و پس از سقوط آن نظام برخواهد افتاد! بعد هم گفت كه اهالی گیشا در حال تخلیه منطقه هستند چون خطر آنها را تهدید می كند، در حالی كه اصلا چنین چیزی در كار نبود. اتفاقا خبرگزاری مهر هم یك خبری در مورد همین ماجرا كار كرد. 

این دروغ شما روی قیمت ملك در گیشا تاثیر گذار بود؟

بله كمی قیمت ملك در گیشا به طور مقطعی پایین آمد، مردم ساكن گیشا به 110 زنگ می زدند كه اگر خطر ما را تهدید می كند منطقه را تخلیه كنیم. 

كسی به خاطر این دروغ به شما فحش نداد؟

چرا یك نفر به روزنامه شرق زنگ زده بود و گفته بود الهی بچه هایتان بمیرند، الهی جگرتان آتیش بگیرد. من حاصل سالها زندگی ام را در گیشا ملك ساخته ام، اگر یك ریال قیمت این منطقه پایین بیاید، الهی نفرین هایم بگیرد و... 

دروغ بعدی تان چه بود؟

یك سال بعد در شرق خواستم دروغ بنویسم به خاطر مسائل سیاسی نمی شد زیاد دروغ كار كنیم.
روزنامه روی این مساله اصراری نداشت. بیشتر خبرهای كوچك كار كردیم. خبر اصلی این بود كه «سرقت از موزه فجر ناكام ماند» بعد از اینكه این دروغ را كار كردیم، بعد از تعطیلات خانمی كه مدیر موزه فجر بود تماس گرفت و گفت من قرار بود این هفته بازنشست شوم كه زهر مارم شد. شب عید نشسته بودیم یك دفعه روزنامه را خواندیم و كلی وقت صرف كردیم برای تماس با ارگان ها و سازمان ها كه بفهمیم ماجرای سرقت از موزه ما چه بوده است!

www.hamtaraneh.comامسال چه دروغی گفتید، كجا منتشر كردید؟

هنوز كسی نمی داند كه دروغ بوده، چون مثل سایر سال ها بالای صفحه هم ننوشته ایم كه دروغ بوده است، دروغ امسال را در ویژه نامه دنیای خودرو منتشر كردم در صفحه سیزده یك آگهی كار شده كه طبق آن قرار است فورد به ایران بیاید. یك شماره هم در آن صفحه برای متقاضیان درج كرده ام، تا به حال حدود دو هزار اس ام اس به آن شماره رسیده است. 


فكر نمی كنید كه عدم درج دروغ بودن خبر ممكن است برایتان مشكل ساز شود؟

نه، مگر اینكه صاحب كمپانی فورد از ما شكایت كند كه آن هم بعید  به نظر می رسد.

این مطلب در عصر ایران منتشر شد.

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در دوشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۷ و ساعت 18:8 |

www.hamtaraneh.com

www.hamtaraneh.com

www.hamtaraneh.com

www.hamtaraneh.com

+ نوشته شده توسط محمد حسين فيروزي در پنجشنبه ۱ فروردین۱۳۸۷ و ساعت 9:18 |